Istorija Pariske katakombe započinje krajem 18. veka, kada je u francuskoj prestonici došlo do velikog problema javnog zdravlja usled neadekvatnog sahranjivanja preminulih u gradskim grobljima. Ovaj problem je doveo do pojave zaraznih bolesti u središtu grada.
Pariz, poznat kao grad svetlosti, mode i umetnosti, skriva pod svojim ulicama mesto koje kod mnogih izaziva jezu – čuvene katakombe. Smještene u 14. arondismanu, ove katakombe se sastoje iz mreže podzemnih hodnika dugih oko 1,7 km, smeštenih 20 metara ispod površine.
Kako bi rešile problem, pariske vlasti su odlučile da posmrtne ostatke ekshumiraju i prenesu u nekadašnji kamenolom Tombe-Issoire, ispod ravnice Montrouge, tada van glavnog grada. Kamenolom, koji se prostirao na oko 800 hektara, bio je idealan za odlaganje posmrtnih ostataka. Priprema lokacije i prenos kostiju povereni su Šarlu Akselu Gijomu, inspektoru u Odeljenju za opštu inspekciju kamenoloma, a transport je nadgledao Luj Tir de Kron, policijski pukovnik. Procenjuje se da je oko 6 miliona posmrtnih ostataka premešteno.
Prve evakuacije posmrtnih ostataka obavljene su između 1785. i 1787. godine, prvo sa groblja Saints-Innocents. Transport je vršen noću, a kosti su prvo bačene u bunare kamenoloma, a zatim raspoređene u galerije.
Nakon Francuske revolucije, prenos kostiju u katakombe nastavio se sve do 1814. godine. Pariske katakombe su prvobitno bile neorganizovano skladište kostiju, ali su 1810. godine reorganizovane pod rukovodstvom Luj-Etjena Erikara de Tirua, koji je pretvorio hodnike kamenoloma u mauzolej otvoren za posete. Lobanje i kosti su postavljene u šare, a dodati su i ukrasi sa groblja.
Posebne sobe su napravljene za prikaz različitih minerala pronađenih ispod Pariza, kao i deformiteta skeleta. Postavljene su i ploče sa opisima kosturnice i zastrašujućim komentarima, poput „Arrête! C’est ici l’empire de la mort“, što znači „Stani! Ovo je carstvo smrti“.
Od svog završetka, katakombe su privlačile pažnju mnogih, uključujući i članove kraljevske porodice. Godine 1787, grof od Artoa, budući francuski kralj, posetio je katakombe, a kasnije su ih posetili i Franjo I, austrijski car, i Napoleon III sa sinom
Od 1867. godine, Pariske katakombe su postale popularna turistička atrakcija, sa oko pola miliona posetilaca godišnje, te spadaju u najpoznatije kosturnice na svetu.