Naučnici iz Kine su napravili značajno otkriće o središtu Zemlje, otkrivši da unutrašnje jezgro naše planete oscilira oko svoje ose rotacije svakih 8,5 godina. Ovo kolebanje je verovatno posledica blage neusklađenosti između unutrašnjeg jezgra Zemlje i njegovog omotača.
Zemljino jezgro, koje počinje oko 2.896 kilometara ispod površine, sastoji se od tečne vanjske granice i uglavnom čvrstog unutrašnjeg sloja. Ova oblast igra ključnu ulogu u geofizičkim dinamikama naše planete, uključujući dužinu dana i magnetno polje Zemlje, koje štiti od štetnog sunčevog zračenja.
Hoao Ding i njegovi koautori su, koristeći merenja malih pomeranja u dužini dana i polarnom kretanju, potvrdili postojanje ovog ciklusa. Njihova istraživanja sugerišu da postoji nagib od 0,17 stepeni između unutrašnjeg jezgra Zemlje i omotača, što se razlikuje od tradicionalne teorije rotacije Zemlje koja pretpostavlja poklapanje osi rotacije unutrašnjeg jezgra i omotača.
Nagib unutrašnjeg jezgra može ukazivati na to da je severozapadna hemisfera unutrašnjeg jezgra nešto gušća od ostatka, kao i na razliku u gustoći između unutrašnjeg i spoljnog jezgra.
Ovo otkriće bi moglo pomoći istraživačima da bolje razumeju dinamiku unutrašnjeg jezgra Zemlje i njen uticaj na fenomene poput zemljotresa i promena u magnetnom polju. Novootkriveni nagib u unutrašnjem jezgru bi mogao dovesti do promene oblika i kretanja tečnog jezgra, što bi moglo uticati na Zemljino magnetno polje.
Istraživanje, predvođeno Hao Dingom sa Univerziteta Vuhan, analiziralo je kretanje Zemljine ose rotacije u odnosu na njenu koru, otkrivajući neznatno odstupanje u polarnom kretanju koje se dešava svakih 8,5 godina, ukazujući na „unutrašnje kolebanje jezgra“.