S obzirom na eskalaciju sukoba na Bliskom istoku, avio-kompanije su počele da otkazuju letove za Izrael, čime je Kipar postao ključna tranzitna tačka za putnike koji su se našli u ovoj kriznoj situaciji. Ova mediteranska zemlja, članica EU, sada se priprema da postane i utočište za evakuisane osobe iz regiona pogođenog sukobom.
Kipar je već odigrao značajnu ulogu u pružanju humanitarne pomoći za civilno stanovništvo u Pojasu Gaze i mogao bi sada da služi kao privremeno sklonište za izbeglice i evakuisane osobe. Putnici koji su planirali putovanje u Izrael, a koji su sada blokirani zbog otkazivanja letova, savetuju se da se prebace na Kipar ili u Grčku, odakle ih izraelske avio-kompanije mogu prevesti nazad u domovinu.
Tranzitno čvorište i humanitarna podrška
Aerodrom Larnaka je trenutno ključno tranzitno čvorište za putnike pogođene obustavom letova. Kiparski ministar saobraćaja, Alexis Vafeades, potvrdio je da će vazdušne veze između Kipra i Izraela biti održane uprkos tekućim napetostima u regionu. Ministar je naglasio posvećenost Kipra u obezbeđivanju stabilnih putnih veza sa Izraelom i drugim pogođenim područjima.
Kiparske vlasti su takođe u stanju pripravnosti zbog mogućeg povećanja broja evakuisanih i izbeglica. Država je pristala da bude sigurno utočište za evakuaciju državljana iz ratnih zona na Bliskom istoku, a zemlje poput Nemačke i Poljske već su izrazile nameru da koriste Kipar kao tranzitnu tačku za povratak svojih državljana iz kriznih područja.
Koordinacija sa međunarodnim partnerima
Kipar je aktivirao planove za evakuaciju, uključujući ESTIA plan, koji predviđa prihvatanje i smeštaj državljana trećih zemalja koji napuštaju ratne zone. Takođe je aktiviran plan NAFKRATIS, koji se odnosi na evakuaciju građana EU i trećih zemalja iz Libana i upravljanje povećanim prilivom izbeglica morskim putem.
Kipar koordinira sa Kanadom i Nemačkom u vezi sa evakuacijom građana iz Libana. Krizni timovi iz ovih zemalja su prisutni u luci Larnaka i spremni su za masovnu evakuaciju u slučaju eskalacije sukoba. Nemačke vazdušne snage takođe su najavile svoju spremnost da pruže pomoć.
Pretnje i neutralnost
Geografska blizina Kipra Bliskom istoku dovela je do toga da Kipar bude proglašen potencijalnom metom sukoba. Hasan Nasralah, vođa Hezbolaha, zapretio je 19. juna da će Kipar biti smatran „delom rata“ ako Izrael koristi kiparske aerodrome i baze za napad na Liban. Kiparska vlada je naglasila svoju neutralnost i posvećenost očuvanju mira u regionu, dok je ministar spoljnih poslova Konstantinos Kombos ponovio da Kipar nikada nije bio deo krize, ali da je deo rešenja.
Ispravke u vezi sa evakuacijom
Nedavno je kiparska vlada demantovala izjave izraelske ministarke saobraćaja Miri Regev o mogućoj podršci u evakuaciji izraelskih državljana. Portparol vlade Konstantinos Letimbiotis pojasnio je da bi takva akcija zahtevala brodove koje bi iznajmio Izrael, a ne Kipar, i da se ne treba mešati sa kiparskim ESTIA planom za evakuaciju.