Nemačka automobilska industrija suočava se s najvećom krizom u poslednjim decenijama. Plate zaposlenima se smanjuju, pogoni se zatvaraju, a radnici ostaju bez posla. Međutim, osnovni problem je duboko ukorenjen: ljudi jednostavno prestaju da kupuju nemačke automobile.
Logistička blokada
Ogromne lokacije poput one u Esenu, gde su parkirane hiljade novih automobila, simbol su stagnacije. Prema navodima zaposlenih, čak i vozila koja stižu ostaju na lokacijama mesecima, pa čak i godinama, bez premeštanja ka krajnjim kupcima.
„Nikada nisam video ovakvu situaciju u više od deset godina rada ovde,“ izjavio je radnik u logistici. „Saloni su puni, a ni vikendom ne uspevamo da isporučimo automobile. Vozila stoje natovarena na transportere, ali nema narudžbina.“
Električna vozila kao kamen spoticanja
Veliki deo ove krize pripisuje se električnim vozilima, naročito modelima marki Volkswagen i Audi.
- Cena: S prosečnom cenom novog automobila od 50.000 evra, vozila postaju preskupa za mnoge kupce.
- Infrastruktura: Nedostatak mreže za punjenje i ograničen domet električnih vozila razočarali su očekivanja.
- Pad potražnje: Prodaja novih vozila Audi-a pala je za 18% u 2024. u poređenju s prošlom godinom.
„Strategija prelaska na električna vozila nije dala rezultate,“ smatra zaposleni u centru za logistiku.
Reakcije proizvođača
Kompanije poput Forda u Kelnu već smanjuju radno vreme i broj radnih mesta, dok su proizvođači prisiljeni da plaćaju skladištenje svojih vozila. Prepuna skladišta postaju skupi spomenici neuspešne tranzicije ka električnim automobilima.
Mogućnosti za kupce
Uprkos mračnoj situaciji, stručnjaci predviđaju da bi stagnacija mogla doneti koristi potrošačima. Automobilski analitičar Ferdinand Švope tvrdi da će proizvođači verovatno uvesti značajne popuste kako bi se rešili viškova automobila.
„Kupci će u narednim nedeljama moći da pronađu sjajne ponude, jer će proizvođači pokušati da brzo prodaju modele koji stoje predugo,“ dodaje Švope.
Zaključak
Nemačka automobilska industrija suočava se s ključnim izazovima – od loše strategije elektrifikacije do ekonomske neodrživosti trenutnih cena. Dok proizvođači traže rešenja, potrošači bi mogli profitirati kroz snižene cene, ali će dugoročni oporavak zavisiti od prilagođavanja novim tržišnim realnostima.