Pravilno finansijsko planiranje ima izuzetnu važnost prilikom osnivanja porodice. U tom smislu, nužno je razmotriti i indirektne troškove koji proizilaze iz smanjenog obima posla i povećanih izdataka.
Prema Odeljenju za brigu o deci u Cirihu procenjuje se da se troškovi za jedno dete kreću između 1.300 i 1.800 CHF mesečno, u zavisnosti od njihovog uzrasta. Ovo predstavlja 18.500 CHF godišnje.
Prema Udruženju švajcarskih kantonalnih banaka , dete košta oko 330.000 švajcarskih franaka tokom 18 godina života. Međutim, to su samo direktni troškovi, a troškovi eksterne nege nisu uključeni u ovaj iznos. Ovome se dodaju indirektni troškovi odgajanja deteta – na primer, smanjenje broja radnih sati, izgubljene mogućnosti za karijeru, takvi troškovi su često najveći.
Direktni troškovi deteta
Direktni izdaci su najniži tokom prvih četiri godina života deteta. Prema tabeli troškova dece koju je objavio Ured za zaštitu mladih u Cirihu, prosečni mesečni trošak za dete uzrasta od jedne do četiri godine u kantonu Cirih iznosi 1.320 franaka. Ovi izdaci obuhvataju troškove hrane, odeće, smeštaja, zdravstvene usluge i slobodnog vremena, među ostalim.
Kako stare, troškovi dece se povećavaju. Za dete od pet do 12 godina mesečni prosek je 1.465 franaka, a za dete od 13 do 18 godina 1.790 franaka. Ovde su troškovi za hranu, slobodno vreme, javni prevoz, odeću; kupovine kao što su bicikli, kompjuteri ili pametni telefoni; a rashodi za hobije imaju povećan uticaj. Troškovi za prvo dete su veći nego za drugo ili treće.
U poređenju sa drugim zemljama, roditelji u Švajcarskoj plaćaju mnogo za čuvanje dece van kuće. Dnevni vrtići i predškolske ustanove obično koštaju između 110 i 130 CHF dnevno. Ove stope se veoma razlikuju u zavisnosti od vašeg kantona i grada.
Visoki troškovi za brigu o deci
Međutim, kao što je pomenuto, troškovi mogu biti znatno veći. Iskustvo pokazuje, na primer, da za dete u privatnoj ustanovi za dnevni boravak u Cirihu roditelji mogu očekivati da plaćaju 1.500 franaka mesečno za tri dana nege nedeljno. Ovi troškovi se onda smanjuju kako dete ulazi u vrtić. Često se dešava da indirektni troškovi budu veći. Ako jedan od partnera smanji svoje radno vreme ili čak oboje to urade, dolazi do pada prihoda.
Ova situacija je posebno izazovna ukoliko je partnerova radna pozicija dobro plaćena. Konačno, ovo pitanje takođe zavisi od socioekonomske situacije roditelja. Parovi sa nižim primanjima često ne mogu sebi priuštiti značajno smanjenje radnog vremena iz finansijskih razloga.
Indirektni troškovi rađanja dece uključuju izgubljene mogućnosti za karijeru. Često se godine napredovanja u karijeri u kompanijama preklapaju sa godinama osnivanja porodice. Postaje posebno teško kada uzmete pauzu od karijere.
Da li su troškovi isti za sve porodice?
Ne, postoji niz faktora koji utiču na troškove vezane za decu. Ovi faktori uključuju prihode roditelja, način života koji biraju, vrstu životnog aranžmana i udaljenost od bake i dede. Takođe, lokacija na kojoj se dete odgaja igra važnu ulogu u određivanju troškova, jer je često jeftinije odgajati dete na selu zbog nižih kirija i veće povezanosti sa lokalnom zajednicom i resursima.
Međutim, svaka porodica je jedinstvena i ima specifične okolnosti i prioritete, pa se troškovi prilagođavaju tim individualnim faktorima. Stoga se troškovi za decu mogu značajno razlikovati između različitih porodica.
Vladina podrška
Ipak, postoje određene subvencije i posebne povlastice koje pomažu da se ublaži pritisak na određene porodice: to uključuje dečiji dodatak (najmanje 200 CHF mesečno po detetu), poreske olakšice i smanjenje premija zdravstvenog osiguranja. Važno je napomenuti da ove isplate samo u ograničenoj meri ublažavaju troškove roditeljstva.