Lanci za sneg su obavezan deo zimske opreme, od 1. novembra do 1. aprila, ako putujete van mesta prebivališta.
Ako planirate da praznike provedete van grada, a posebno ako je neki planinski centar vaša destinacija, onda morati imati u kolima i lance za točkove. Osim zimskih guma, i ovaj set je obavezan deo zimske opreme, od 1. novembra do 1. aprila, ako putujete van mesta prebivališta u planine.
Korišćenje lanaca je obavezno ako naiđete na saobraćajni znak kojim se propisuje njihova upotreba, ali i na bilo kom putu pod ledom ili debljim slojem snega. Dakle, velika je verovatnoća da će do planinskog vrha morati barem jednom da ih montirate.
Kod automobila s pogonom na prednjim ili na svim točkovima, lance treba postaviti na prednje točkove, dok kod automobila koji imaju pogon na zadnjim točkovima postoje dve mogućnosti. Bezbednija i skuplja opcija je da montiranje lanaca na svim točkovima, a jeftinija ali i manje bezbedna opcija jeste montiranje samo na zadnjim točkovima.
Evo i kratkog uputstva za postavljanje lanaca na točkove:
- Lanci za sneg se sastoje iz dva dela – levog i desnog. Svaki deo ima svoj kompleks lanaca koji ide oko leve, odnosno desne strane točka.
- Potrebno je glavnu sajlu (plastificiranu) provući iza točka i razgraničiti levi i desni kompleks lanaca – svaki na svoju stranu.
- Krajeve sajle spojite iznad točka i lance prebacite preko gazećeg sloja gume, ka spoljnom delu felne.
- Zakačite unutrašnji obojeni kraj lanca za crvenu kukicu.
- Povucite kraj crvenog lanca na kome se nalazi gumeni rastegljivi deo i kroz kukicu zategnite lance što je više moguće.
- Nakon zatezanja, crni gumeni deo zakačite na najudaljeniji deo naspram kukice.
- Lanci su montirani. Ali pre nego što krenete, pređite oko sto metara, i, ako je potrebno, ponovo ih zategnite, odnosno ponovite poslednja dva koraka.
Na koje točkove se postavljaju lanci za sneg?
Postavljaju se na pogonske točkove. Istina, neki savetuju da je važnije postaviti lance na zadnje točkove iako auto ima prednju vuču, kako u krivinama ne biste izgubili kontrolu nad zadnjim delom automobila.
Ovakav stav ima donekle smisla, ali osnovna svrha lanaca je da pomognu pogonskim točkovima da vuku/guraju automobil, a ne da opušteno jurite po krivinama.
Šta ako auto ima pogon na svim točkovima?
U tom slučaju, pročitajte u uputstvu šta kaže proizvođač, pošto postoje različite vrste pogona na svim točkovima. Na primer, kod nekih vozila, bez obzira da li je reč o klasičnim automobilima ili SUV-ovima (džipovima), pri normalnoj vožnji „vuku“ samo prednji točkovi, dok zadnji priskaču u pomoć samo kada prednji počnu da proklizavaju.
Maksimalna brzina sa lancima na točkovima?
Ne prelazite brzinu od 50 km/h, mada je često i to previše. Uostalom, montirali ste ih zbog toga što su uslovi na putu izuzetno loši, pa u skladu s tim treba i prilagoditi brzinu.
Lanci za sneg – cene
Lanci za sneg su sastavni deo zimske opreme ali kako nisu neophodni za vožnju u naselju, većina vozača ih ni ne poseduje. Praktikuje se “pozajmljivanje” kada se krene na skijanje ili u planinske krajeve. Ako ovo radite obavezno ispoštujte prvo pravilo koje smo vam napomenuli – dimenzije vaših pneumatika.
Cena ovog proizvoda zavisi od kompatibilnosti sa dimenzijama pneumatika, kvaliteta samih lanaca i njihove debljine. Cene se kreću od 1.500 rsd pa do 8.000 rsd.