Broj prevara u rezervaciji turističkih aranžmana skoro je udvostručen u poslednjih godinu i po dana, delom zbog sve veće upotrebe veštačke inteligencije. Da bi izbegli probleme tokom odmora i velike gubitke, važno je biti oprezan prilikom davanja ličnih podataka i onlajn plaćanja. Pomoćnica ministra turizma, Dunja Đenić, naglašava da niske cene aranžmana privlače naše građane, ali upozorava da iza tih ponuda može stajati prevara.
Na platformi Booking.com, koja je jedna od najpopularnijih za iznajmljivanje smeštaja, sve je više oglasa za nepostojeće ili tuđe apartmane. Aleksandar Seničić, direktor JUTE, ističe da je veštačka inteligencija sada u stanju da stvori lažne oglase koji izgledaju kao da su ih postavili pravi vlasnici objekata.
„Postavljaju se svi elementi i parametri koje koriste vlasnici objekata. Kod Booking-a najčešće nema plaćanja unapred, ali se često blokiraju sredstva na kartici ili se plaća avans, što otvara prostor za prevare. Deo novca se skine, a objekat ili ne postoji, nije u vlasništvu oglašivača, ili se jednostavno ne izdaje“, objašnjava Seničić.
Sajber kriminalci koriste veštačku inteligenciju za pravljenje lažnih fotografija i video snimaka smeštaja, koji deluju vrlo uverljivo, što otežava prepoznavanje prevara.
Da li vi rezervišete putovanje preko interneta? Dok neki građani „ne veruju toliko internetu“, drugi koriste Booking.com i oslanjaju se na „super recenzije“.
Kriminalci često hakuju sajtove hotela ili apartmana. Luka Milinković, stručnjak za informacionu bezbednost, objašnjava da se prevara dešava tako što se kriminalci ubace u komunikaciju pre same rezervacije i traže da platite unapred, koristeći izgovore kao što su popunjeni kapaciteti ili promene u poslovnoj politici.
„Kriminalci vam pošalju poruku, koja izgleda legitimno, u ime hotela. Mnogi ljudi su već kontaktirali hotel ili Booking.com, i saznali da su takve poruke lažne i treba ih ignorisati“, ističe Milinković.
Ako sumnjate u ponudu na sajtu, kontaktirajte vlasnike smeštaja direktno. Ukoliko ste prevareni, odmah se obratite banci i Odeljenju MUP-a za visokotehnološki kriminal.
Stručnjaci napominju da je povraćaj novca retko moguć jer iza prevara često stoje stranci.
Dunja Đenić: Primamljive niske cene skrivaju rizike
Pomoćnica ministra turizma, Dunja Đenić, ističe da je problem u tome što su građani privučeni niskim cenama aranžmana.
„Te cene često nisu realne, a građani ih vide kao jedini kriterijum za izbor smeštaja, iza kojih se često kriju ozbiljne prevare“, kaže Đenić, dodajući da su mogućnosti turističke inspekcije i Ministarstva turizma u takvim slučajevima ograničene.
„Nemamo nadležnost za kontrolu ovakvih prevara i platformi. Na lokalnim platformama se oglašavaju smeštaji koji ne postoje ili nisu registrovani. Najveća odgovornost je na putnicima koji moraju biti svesni rizika kada ostavljaju svoje lične podatke“, upozorava Đenić.
Ona savetuje građane da se, u slučaju sumnje, obrate Ministarstvu turizma za proveru registrovanosti smeštaja i da koriste turističke agencije za putovanja u inostranstvo, jer su tada u većoj meri zaštićeni.
Turistička inspekcija kontroliše društvene mreže i profile koji nude smeštaj. „Ako je stranica registrovana u Srbiji, možemo doći do fizičkog lica koje stoji iza nje. Međutim, ako je stranica sa stranim domenom, mogućnosti su nam ograničene“, zaključuje Đenić.