Kineska istraživačka laboratorija simulirala je napad na američke ratne brodove pomoću svemirskog oružja i hipersoničkih projektila. Incident se odigrao u jugozapadnom gradu Chengdu pod nadzorom naučnika Liu Shichanga, iz Laboratorije za nauku i tehnologiju elektroničkog upravljanja informacijama.
Centar razvija opremu za elektroničko ratovanje za Narodnu oslobodilačku vojsku (PLA), pod pokroviteljstvom državne kompanije China Electronics Technology Group Corporation.
U simulaciji napada, o kojem su izvestile hongkonške novine „South China Morning Post„, kineski projektili su pomagali konstelaciji satelita za elektroničko ratovanje smeštenih u niskoj orbiti.
Lansirana s udaljenosti od 1.200 kilometara, baterija hipersoničnih protivbrodskih projektila uzletela je više od 200 kilometara, a američki nosači aviona ih nisu otkrili do deset minuta nakon lansiranja, odnosno samo 50 kilometara.
Sateliti su otkrivali radarske signale koje emituju američki ratni brodovi i zatim lansirali slične signale velike snage, sprečavajući razlikovanje odjeka generiranim potencijalnom refleksijom radarskih talasa od projektila.
Na temelju dosad provedenih studija, istraživači predvođeni Liuom smatraju da bi dva ili tri satelita bila dovoljna za napad na grupu nosača aviona, dok bi konstelacija od samo 28 satelita bila sposobna podržati globalni napad.
Nadalje, prednost korišćenja svemirskih platformi u operacijama ove vrste je u tome što nemaju ograničenja: mogu delovati izvan državnih granica i mogu se brzo mobilisati širom sveta, pokrivajući širi borbeni radijus.