Briga o bebi počinje onog dana kada je žena saznala da je ostala u drugom stanju. Biti u kondiciji, ponekad trudnici može da donese jednostavniju trudnoću i lakši porođaj. Pravilno dozirana fizička aktivnost tokom trudnoće i pravilna ishrana pomoći će održavanju fizičke forme i kondicije majke i razvitku ploda.
Pažljivo i umereno vežbanje
Uzmite u obzir da vaše telo radi i troši se više nego inače, pa zato ne vežbajte do granice iscrpljenosti, ukoliko gubite dah i ne možete da vodite razgovor u toku treninga ili se osećate premoreno nakon vežbanja, smanjite intenzitet.
U trudnoći dolazi i do termoregulacionih i metaboličkih promena, pa je vrlo važno izbeći pregrejavanje. Zato unosite dovoljno tečnosti kako na treningu tako i van njega, izbegavajte vežbanje i boravak u pregrejanim i vlažnim prostorijama i naravno prekinuti vežbanje ukoliko se pojave znaci hipertermije, poput vrtoglavice, mučnine, jakog znojenja…
Ukoliko je vežbanje dozvoljeno treba raditi na jačanju cele muskulature sa naglaskom na vežbe disanja i izvodjenju onih vežbi kojima jačamo mišiće ledja, stomaka, karlice i karličnog dna. Na ove mišiće posebno obraćamo pažnju, s obzirom da će one biti podložne najvećim promenama u narednim mesecima.
Trening sa tegovina
Ukoliko je trening sa tegovima već deo vaše rutine vežbanja, nema potrebe da to prekinete kada ostanete u drugom stanju. Međutim, ako nikada ranije niste to radili, trudnoća nije najbolje vreme za početak ove rutine.
Možda ćete morati da koristite manje težine od onih koje ste koristili pre trudnoće. Dokle god ste pažljivi, redovan trening je siguran način da se mišići toniraju i jačaju. Može vam čak pomoći i da se lakše nosite sa zahtevima trudnoće i porođaja.
Nemojte raditi Valsalva manevar
Ovaj manevar, u kojem naglo izdišete bez stvarnog puštanja vazduha, može dovesti do naglog povećanja krvnog pritiska i unutrašnjeg abdominalnog pritiska, a može smanjiti i protok kiseonika do bebe.
Konsultujte se sa svojim lekarom
Predstavite svoj dosadašnji režim vežbanja svom lekaru da biste bili sigurni da je u redu da nastavite sa trenutnim tempom sada kada ste u drugom stanju. Ako imate visok krvni pritisak, obavezno obavestite svog lekara da želite da nastavite sa dizanjem tegova jer će on moći da vas posavetuje da li je dizanje tegova bezbedno za vas i bebu.
Možda ćete moći da nastavite sa ovakvim treninzima, ali verovatno ćete morati da smanjite dosadašnju težinu tegova i da radite više ponavljanja, kao i da pravite pauze između svakog seta vežbi.