Najnovija istraživanja naučnika otkrivaju da najmanje 17 različitih vrsta karcinoma ima veću učestalost među pripadnicima generacija Zed i milenijalaca.
Još alarmantnija je prognoza da bi, ukoliko se ovaj trend nastavi, broj slučajeva raka mogao porasti za 77 procenata do 2050. godine u poređenju sa trenutnim stanjem.
Sve češće otkrivanje karcinoma kod mlađih generacija izazvalo je zabrinutost među naučnicima širom sveta, jer se beleži eksponencijalni rast ovih slučajeva.
Američko društvo za rak je sprovelo opsežnu analizu koja obuhvata podatke više od 23 miliona pacijenata rođenih između 1920. i 1990. godine, kod kojih je od 2000. godine naovamo dijagnostikovan neki oblik malignog oboljenja.
U poređenju sa bejbi-bumerima, zumeri i milenijalci su u većem riziku od razvoja najmanje 17 vrsta karcinoma, a neki izvori navode i čak 34 vrste raka, prenosi portal Science Alert.
Podaci pokazuju da su oni rođeni 1990. godine imali dva do tri puta veću verovatnoću da razviju rak bubrega, pankreasa ili tankog creva u poređenju sa bejbi-bumerima rođenim 1955. godine. Među vrstama karcinoma koji su sve učestaliji kod mlađih generacija nalaze se i rak dojke, jajnika, materice, testisa, kao i karcinom analnog otvora.
“Stopa raka kod osoba mlađih od 50 godina porasla je za gotovo 80 procenata u poslednje tri decenije”, navode američki istraživači. Dodaju da bi, ukoliko se ovaj trend ne zaustavi, do 2050. godine broj novih slučajeva raka mogao dodatno porasti za 77 odsto.
Šta uzrokuje povećan rizik od malignih oboljenja kod mlađih osoba? Naučnici su dramatičan porast učestalosti raka kod mlađih generacija povezali sa povećanom izloženošću kancerogenima još od ranog detinjstva.
“Iako su ove rizične izloženosti identifikovane, potrebno je dodatno istražiti i precizirati njihovu ulogu”, navode istraživači.
Još jedan važan faktor je gojaznost, koja je daleko češća kod milenijalaca i zed generacije nego kod starijih. Od 17 identifikovanih vrsta karcinoma koje su češće kod mladih, čak 10 je povezano sa gojaznošću, stanjem koje poprima razmere pandemije, prisutno u svim životnim dobima i širom sveta.
Pored gojaznosti, i drugi faktori rizika kao što su loša ishrana, sedentarni način života i poremećaji spavanja, imaju značajnu ulogu u povećanju broja pacijenata sa malignim oboljenjima.