Kompanija koja je dobila zadatak moderiranja sadržaja na Fejsbuku za istočnu Afriku izjavila je da je napravila grešku pri preuzimanju tog posla.
Prethodni zaposleni u firmi Sama – outsourcing kompaniji smeštenoj u Keniji – tvrde da su doživeli traumu zbog izloženosti sadržaju. Neki od njih sada pokreću pravne postupke protiv firme pred kenijskim sudovima.
Grupa je bila zaposlena u spoljnom čvorištu giganta društvenih medija za moderiranje sadržaja u glavnom gradu Kenije, Najrobiju, gde radnici pregledavaju postove, video zapise, poruke i drugi sadržaj korisnika širom Afrike, uklanjajući svaki nezakonit ili štetan materijal koji krši standarde i uslove zajednice.
Moderatori iz nekoliko afričkih zemalja traže kompenzacioni fond od 1,46 milijardi evra nakon navoda o lošim uslovima rada, uključujući nedovoljnu podršku mentalnom zdravlju i niske plate.
Izvršna direktorka, Vendi Gonzales, istakla je da Sama više neće prihvata poslove koji uključuju moderiranje štetnog sadržaja.
Bivši moderatori su opisali kako su doživeli traumu nakon gledanja videa koji prikazuju nasilje, samoubistva i druge grafičke elemente unutar centra za moderaciju kojim je firma upravljala od 2019. godine.
Bivši moderator, Danijel Motaung, je ranije izjavio za Bi-Bi-Si da je prvi grafički video koji je video prikazivao “uživo” odsecanje glave.
Gospođa Gonzales je za Bi-Bi-Si izjavila da je ovaj posao, koji nikada nije činio više od 4% ukupnog poslovanja firme, bio greška koju više neće ponoviti. Firma je najavila da će taj posao biti okončan u januaru.
“Možda ćete se zapitati da li žalim? Pa, verovatno bih rekla ovako: da sam znala ono što znam sada, uključujući sve mogućnosti i energiju koju je oduzelo osnovnom poslovanju, ne bih pristala na ovaj ugovor.”
Ona je dodala da su izvučene lekcije iz ovog iskustva i da firma sada ima politiku da neće preuzimati poslove koji se odnose na moderiranje štetnog sadržaja. Takođe, firma neće se baviti poslovima veštačke inteligencije koji podržavaju oružje za masovno uništenje ili policijski nadzor.
Kada je rečeno da postojeći pravni spor sprečava detaljniji komentar, gospođa Gonzales nije želela da potvrdi da li veruje tvrdnjama zaposlenih o štetnosti gledanja grafičkog sadržaja. Na pitanje da li smatra da moderacija može biti štetna, istakla je da je to “novi domen koji zahteva dublje proučavanje i resurse”
Fejsbuk je investirao u čvorišta za moderiranje širom sveta nakon što je optužen da je dozvolio da se govor mržnje širi u zemljama poput Etiopije i Mjanmara, gde su sukobi ubijali hiljade ljudi, a štetni sadržaji objavljivani na raznim lokalnim jezicima.