NASA-in rover Perseverance možda je otkrio znakove drevnog života u steni na Marsu.Naučnici sa misije su oduševljeni, ali ostaju oprezni jer je potrebna dodatna analiza da bi se potvrdilo otkriće.
Rover je pronašao zanimljivu stenu u obliku strelice koja sadrži hemijske tragove i strukture koje bi mogle biti rezultat mikrobiološkog života pre milijardama godina, kada je Mars bio mnogo vlažniji nego danas, što ukazuje na moguće tragove života na Marsu. Unutar stene, koju su naučnici nazvali „Cheyava Falls“, instrumenti Perseverance-a su detektovali organske komponente koje su prekursori hemije života kakvu poznajemo. Kroz stenu se provlače vene kalcijum-sulfata, mineralni depoziti koji sugerišu da je voda — takođe neophodna za život — nekada prolazila kroz nju.
Rover je takođe pronašao brojne tačkaste oblike veličine milimetra, svaka okružena crnim prstenom i podseća na leopardove tačke. Ovi prstenovi sadrže gvožđe i fosfate, koji se na Zemlji takođe pojavljuju kao rezultat hemijskih reakcija koje izazivaju mikrobi.

Važno je napomenuti da vidljive karakteristike stene još uvek nisu čvrst dokaz drevnog mikrobiološkog života na Marsu — barem ne u ovom trenutku. Moguće je, na primer, da je kalcijum-sulfat ušao u stenu pri veoma visokim temperaturama, možda tokom obližnjeg vulkanskog događaja. Naučnici dodaju da je još uvek neizvesno da li su takve hemijske reakcije bez prisustva života mogle uzrokovati crne tačke koje su primetili.
Da bi u potpunosti razumeli šta se zaista dogodilo u drevnoj rečnoj dolini pre milijardama godina, kao i da li postoje mogući tragovi života na Marsu, naučnici žele da prenesu uzorak iz Cheyava Falls na Zemlju, gde će moći da ga analiziraju pomoću moćnih instrumenata koje rover Perseverance nema.