Dok se Eurosong u Malmeu svečano otvara večeras, kladionice su već dale svoje prognoze, stavljajući hrvatskog predstavnika Baby Lasagna sa pesmom „Rim Tim Tagi Dim“ na sam vrh favorita. Ova neobična situacija, gde je umetnik koji nije bio prvobitno izabran za takmičenje zamenio odustalog kandidata i potom osvojio nacionalno takmičenje Dora, izaziva veliku pažnju i postavlja pitanje: Koliko su kladionice zapravo pouzdane kada je u pitanju predviđanje pobednika Eurosonga?
Istorijski pregled pouzdanosti kladionica
Iako su kladionice u nekim godinama bile iznenađujuće precizne, kao što je to bilo sa pobedama Dime Bilana za Rusiju 2008, Alexandera Rybaka za Norvešku 2009. i Lene za Nemačku 2010, bilo je i godina kada su se prognoze potpuno izjalovile. Na primer, 2011. godine, Francuska je bila glavni favorit ali je završila tek na 15. mestu, dok su pobednici bili Ell i Nikki iz Azerbejdžana, koji su bili na sedmom mestu po mišljenju kladionica.
Slučajevi kada su kladionice omašile
Značajne omaške kladionica desile su se više puta. Conchita Wurst iz Austrije pobedila je 2014. godine, iako nije bila ni među prvih deset po kladionicama. Slično tome, Jamala iz Ukrajine 2016. i Salvador Sobral iz Portugala 2017. godine pobedili su iako su bili tek šesti po šansama pre takmičenja. Ovi primeri pokazuju da iako kladionice mogu koristiti sofisticirane algoritme i analize, političke, socijalne i emocionalne dimenzije koje Eurosong često nosi sa sobom, mogu drastično promeniti ishod.
Da li je Hrvatska pravi izbor ove godine?
S obzirom na to da je Baby Lasagna trenutno vodeći po kladionicama sa 32% šanse za pobedu, postavlja se pitanje da li će ove godine biti jedna od onih kada kladionice pogode u centar. Međutim, istorija Eurosonga pokazuje da su iznenađenja česta i da favoriti ne pobeđuju uvek.
Šta može uticati na šanse Hrvatske?
Nekoliko faktora može igrati ključnu ulogu u tome kako će se Hrvatska plasirati. Prvo, sam nastup i vizuelni dojam su od ključne važnosti; inovativna scenska tehnologija može znatno poboljšati šanse. Takođe, politički i socijalni konteksti mogu uticati na glasače širom Evrope. Konačno, emotivni uticaj pesme i način na koji ona odzvanja sa publikom mogu preokrenuti sve predviđanja.
Zaključak
Dok Hrvatska ulazi u takmičenje sa visokim očekivanjima, istorija Eurosonga nas uči da je ishod uvek neizvestan. Kladionice pružaju zanimljiv uvid, ali ništa nije sigurno dok se poslednji glasovi ne prebroje. Bez obzira na ishod, učešće na Eurosongu je samo po sebi veliki uspeh i prilika da se kultura i muzika jedne zemlje predstavi na velikoj evropskoj sceni.
Foto: Baby Lasagna – YouTube