Policija u Otavi istražuje smrt dugogodišnje zaposlenice Kraljevske kanadske mornarice, koju je policija u ponedeljak nazvala “femicidom” — prvi put da je taj izraz upotrebljen.
Policijska izjava identifikovala je žrtvu kao 47-godišnju Dženifer Zabarylo iz Otave.
U izjavi za Global News, Ministarstvo nacionalne odbrane potvrdilo je da je žena, koju je portparol nazvao Dženifer Edmonds-Zabarylo, bila civilna zaposlenica ministarstva i “dugogodišnji član tima u glavnoj komandi Kraljevske kanadske mornarice.”
“Šokirani smo i duboko tužni zbog njenog tragičnog gubitka i pružamo podršku njenoj porodici i kolegama,” navodi se u izjavi.
Na Linkedin stranici Zabarylo piše da je radila kao poslovni planer i kontrolor za mornaricu, počevši od 2018. godine.
Majkl Zabarylo, 55-godišnjak, optužen je za ubistvo iz drugog stepena i pojavio se pred sudom u ponedeljak, saopštila je policija.
Slučaj se razmatra kao “femicid” — izraz koji se obično definiše kao ubistvo žene ili devojčice na osnovu njihovog pola — jer se “desio u kontekstu nasilja od strane intimnog partnera,” rekli su iz policije.
Tačan priroda odnosa nije otkrivena.
Portparol OPS-a rekao je za Global News da ovaj slučaj označava prvi put da je policija upotrebila izraz “femicid” za opisivanje istrage o ubistvu. Portparol je rekao da upotreba tog izraza proizilazi iz stalnih inputa radnika i zagovornika za sprečavanje nasilja nad ženama koji redovno sarađuju sa policijom na njihovom pristupu.
Godine 2022, dok je najavljivao preimenovanje jedinice za napade partnera u jedinicu za nasilje od strane intimnog partnera, tadašnji vršilac dužnosti policijskog načelnika Stiv Bel rekao je da će policija početi da koristi “izraz femicid” u opisu nasilja nad ženama. “Naučili smo da je jezik važan, posebno kada je u pitanju obrazovanje i podrška,” rekao je Bel u izjavi.
Nije pružena dodatna informacija o okolnostima smrti Dženifer Zabarylo, jer je slučaj sada pred sudom.
Femicid je relativno nov izraz za opisivanje ubistava na osnovu pola koji nije pravno definisan u Krivičnom zakoniku Kanade. Zagovornici smanjenja nasilja na osnovu pola i nasilja od strane intimnih partnera pozvali su vladu da potraži pravnu definiciju femicida u Krivičnom zakoniku.
Zakonodavni akti o femicidu doneti su u zemljama Latinske Amerike poput Brazila, Argentine i Perua u poslednjim godinama. Meksiko, koji ima jednu od najviših stopa ubistava žena u svetu, počeo je da beleži femicide 2012. godine i preduzima mere za smanjenje ubistava.
Postoji malo podataka o polu kao motivacionom faktoru u ubistvima u Kanadi, iako je broj slučajeva ubistava sa žrtvama ženama u porastu. Najnovije godišnje izveštaj Statističkog ureda Kanade o zločinima prijavljenim policiji, objavljen prošlog meseca, pokazuje da je broj žrtava ženskih ubistava prošle godine bio gotovo identičan broju iz 2022. godine — 205 žena ubijenih — uprkos 14-procentnom padu ukupnog broja žrtava ubistava u istom periodu.
Ubistva u kojima su žene bile žrtve porasla su za 31 procenat u odnosu na 2019. godinu, u poređenju sa 12-procentnim povećanjem za sve druge polove.
Savezna vlada i Statistički ured Kanade trenutno sprovode trogodišnji projekat prikupljanja podataka, Sistem informacija o femicidu, “kako bi bolje razumeli ubistva na osnovu pola i poboljšali donošenje odluka i politike u ovoj oblasti,” rekao je portparol za Žene i rodnu ravnotežu Kanade u izjavi za Global News.
Projekat, koji treba da se završi 2025. godine, ima za cilj “razvijanje sveobuhvatne nacionalne slike stanja ubistava na osnovu pola u Kanadi.”
Izveštaj Statističkog ureda Kanade iz 2023. godine o ubistvima na osnovu pola mogao je koristiti samo podatke o razrešenim ubistvima žena ili devojčica od strane muškarca optuženog za nasilje od strane intimnog partnera, gde je seksualno nasilje bilo deo ubistva, ili gde je ubijena identifikovana seksualna radnica.
Koristeći te parametre, agencija je otkrila da, iako su ubistva na osnovu pola generalno opadala od 2001. godine, zabeleženo je povećanje od 14 procenata između 2020. i 2021. godine, “što je najviša stopa zabeležena od 2017. godine.”
Ujedinjene nacije su nazvale nasilje na osnovu pola i femicid problemima koji zahtevaju globalnu akciju, upozorivši u izveštaju prošle godine da, iako ukupna ubistva opadaju širom sveta, broj ubistava žena ne opada.