U drevnom Egiptu, krokodili su imali izuzetno značajnu ulogu, ne samo u svakodnevnom životu već i u religiji. Ove moćne životinje, koje su nekada slobodno plivale u Nilu, bile su povezane s bogom Sobekom, božanstvom plodnosti i vladarom Nila. Sobekovo prisustvo bilo je ključ za godišnju poplavu koja je donosila vodu i plodno tlo, osiguravajući život i prosperitet u Egiptu.
Mumificirani krokodili: Žrtve i talismani
Krokodili su bili mumificirani u velikom broju kao žrtve bogu Sobeku. Osim religijske žrtve, krokodilske mumije su korišćene i kao talismani. Njihova koža je nošena kao odeća ili postavljana u domove, verujući da će štititi od zla. Većina mumificiranih krokodila su bile male jedinke, što sugeriše da su Egipćani uspevali da uzgoje mladunce i čuvaju ih sve dok ne budu potrebni za mumifikaciju.
Arheološki nalazi potvrđuju ovu teoriju, otkrivajući prostore posvećene inkubaciji jaja i uzgoju krokodila. Neki krokodili su imali poseban status kao kultne životinje, kojima je bilo dozvoljeno da umru prirodnom smrću. Kako su krokodili rasli, postajali su opasniji za svoje čuvare, zbog čega su veći primerci verovatno hvatani u divljini i odmah mumificirani.
Istraživanje mumificiranih krokodila: Novi uvidi u drevne prakse
Istraživanje većih mumificiranih krokodila otkrilo je tragove nasilja na njihovim lobanjama, što sugeriše da su ih ljudi onesposobljavali pre mumifikacije. Jedan od najpoznatijih slučajeva istražen je 2016. godine, kada je mumija krokodila iz kolekcije Birmingemskog muzeja i umetničke galerije u Velikoj Britaniji podvrgnuta rendgenskim i CT skeniranju u Kraljevskoj bolnici u Mančesteru.
Ovi pregledi su pokazali prisustvo gastrolita – malih kamenčića koje krokodili gutaju radi lakšeg varenja hrane. Ovi nalazi sugerišu da balzameri nisu uklanjali unutrašnje organe krokodila, što je neuobičajeno za egipatsku praksu mumifikacije. Pored kamenčića, skenovi su otkrili i metalnu udicu za ribu, kao i ostatke ribe, što podržava teoriju da su veliki krokodili hvatani pomoću udica s mamcima iz divljine.
Ova otkrića dodatno potvrđuju izveštaje drevnih pisaca, poput Herodota, koji su opisivali kako su krokodili namamljivani i hvatani u Nilu. Njegov zapis o korišćenju svinjskog mesa kao mamca, kako bi se krokodili uhvatili, sada dobija dodatnu težinu.