Većina ljudi u Švajcarskoj živi u iznajmljenim stanovima ali uprkos tome pronalaženje stana u Švajcarskoj nije uvek jednostavno
Skoro 60% stanovništva, kako domaćih stanovnika Švajcarske tako i stranaca, iznajmljuje stanove. Oni koji poseduju kuće uglavnom žive na selu. Zbog toga je konkurencija za stanovanje žestoka.
Ponuda stanova je ograničena a stanarine su prilično visoke. To je naročito izraženo u većim gradovima pa je dobro stanove potražiti ili na periferiji većih gradova ili u manjim gradovima (oni su dobro povezani javim prevozom tako da udaljenost od nekog većeg grada ne predstavlja nikakav problem). Nije neuobičajeno da se za stanarinu izdvaja jedna četvrtina ili čak jedna trećina plate.
Međutim, sve dok ste voljni da uložite vreme i trud, trebalo bi da nađete mogućnost za odgovarajuće mesto u Švajcarskoj. Iako su cene visoke i samo rastu, postoji mnogo različitih tipova kuća za sve potrebe. Bilo da se selite u Švajcarsku sami ili sa velikom porodicom, Švajcarska ima dom za vas. Nekretnine se kreću od jednosobnih stanova u centru grada pa sve do prostranih vila na selu.
Prosečna kirija u Švajcarskoj varira između gradova i sela, kao i od kantona do kantona. Sve u svemu, cene zakupa u Švajcarskoj su skupe. Širom zemlje, minimalna stanarina retko pada ispod 1.000 CHF (1.020 USD) mesečno. Kada dogovarate svoju platu u Švajcarskoj, najbolje je pogledati prosečne troškove života u vašem kantonu.
Saveti za traženje stana:
Najjednostavnije je stan potražiti na internetu na nekom od sajtova za oglase ili na nekom od portala agencija za nekretnine na kojima takođe možete besplatno napraviti korisnički nalog, i uneti sve kriterijume (veličinu, spartnost, udaljenost, budžet i sl.) i onda će vam agenti za nekretnine slati aktuelne ponude koje ispunjavaju vaše kriterijume. Neki od sajtova: https://www.immostreet.ch/en/rent/apartment-and-house/ https://www.expat.com/en/housing/europe/switzerland/flats-for-rent.html
Osim putem interneta, o ponudi stanova možete se informisati i u dnevnoj štampi. Proverite i regionalne i nacionalne novine kao i sajtove tih novina. Takođe, mnogi stanovi nisu javno oglašeni pa je korisno raspitati se i kod rodbine ili poznanika.
- kriterijume za traženje (cena, lokacija i sl) be treba postaviti previše usko da vam se ne bi desilo da vam izmaknu neki interesantni stanovi samo ulicu dalje
- često za jedan stan ima mnogo zainteresovanih, pa je preporučeno da istovremeno konkurišete i za druge stanove
Ugovor o zakupu stana
Zahtevi za ugovor o zakupu i depozit u Švicarskoj su prilično ujednačeni u cijeloj zemlji sa samo nekoliko manjih razlika od kantona do kantona. Standardni ugovor o dugoročnom zakupu je dobar na dvanaest meseci, ali se može potpisati i na tri ili pet godina. Ako imate višegodišnji zakup, budite sigurni da u njemu piše da li ćete biti predmet povećanja godišnje zakupnine.
Uobičajeno je da zakupi počinju 25. u mesecu. U nekim kantonima godišnji ugovori se obnavljaju u martu, junu, septembru i decembru. U zakupu treba da bude navedena zakupnina prethodnog zakupca. Ako nije, može se smatrati nevažećim.
Izveštaj o stanju se smatra delom ugovora o zakupu. Ovaj izveštaj navodi stanje svake stavke u imanju po useljavanju: zidovi, električne utičnice, prozori, vrata, itd. Obavezno pregledajte ovaj izveštaj sa svojim stanodavcem i fotografišite sve što bi moglo doći u pitanje kada se preselite.
Svojim potpisom vlasnik stana i podstanar se obavezuju na poštovanje ugovora. Zbog toga je veoma važno da ste dobro razumeli sve odredbe ugovora pre potpisivanja. Uz ugovor o zakupu, u većini slučajeva, dodaju se i opšti uslovi kao i kućni red.
Zakupac stana dužam je da obavesti vlasnika stana koliko se neka druga osoba useli u stan.
Plaćanje stanarine – kirije
Visina stanarine navedena je u ugovoru o zakupu. Podstanari je plaćaju unapred, najčešće krajem meseca za naredni mesec. Stanarina se najčešće sastoji iz neto stanarine i zajedničkih troškova kao što su grejanje, topla voda, čišćenja i rasvete zajedničkog prostora i sl. Visina kirije ne sme značajno da odstupa od proseka u okolini. U Švajcarskoj, kirije zu vezane za kamatne stope pa u koliko one rastu, rastu i kirije.
Zahtevi i dokumenti za iznajmljivanje u Švajcarskoj
Aplikacije za iznajmljivanje u Švajcarskoj mogu biti sveobuhvatnije od onoga što ste iskusili prilikom iznajmljivanja u drugim zemljama. Pored računa u švajcarskoj banci, druge informacije koje ćete morati da dostavite za iznajmljivanje u Švajcarskoj uključuju, ali se ne ograničavaju na:
- lične podatke kao što su vaše godine, bračni status i broj dece;
- ugovor o zaposlenom;
- pismo preporuke vašeg poslodavca;
- dokument koji navodi vašu platu;
- vaš status boravka ili vize;
- kopija pasoša;
- dokument u kojem se navodi da vas ne goni zbog neizmirenog duga ili sudskog gonjenja.