Investiciono zlato kao sigurna luka u kriznim vremenima
SARAJEVO, BANJALUKA – Zbog nepovoljne ekonomske situacije u svetu i učestalih problema sa inflacijom, svetski ekonomisti smatraju da je investiciono zlato najbolje rešenje za štednju.
Prednosti investicionog zlata
Investiciono zlato je uglavnom u fizičkom obliku, kao što su zlatne poluge i zlatnici, namenjeno dugoročnom ulaganju i štednji koja je otporna na inflaciju i druge nepovoljne ekonomske pojave, sa godišnjim prinosom većim od 8,5 odsto. Centralne banke širom sveta ubrzano nabavljaju zlatne poluge jer u njima vide osiguranje domaće valute.
Situacija u Bosni i Hercegovini
Bosna i Hercegovina praktično nema razvijeno tržište investicionog zlata zbog visokih poreza. Cena zlata u BiH je viša nego u zemljama Evropske unije jer se na svaki investicioni proizvod od zlata i srebra plaća PDV. Pri uvozu zlata jedino je Centralna banka BiH oslobođena plaćanja PDV-a.
Prognoze za cenu zlata
Analitičari najveće švajcarske banke UBS predviđaju dvocifren rast cena zlata u narednih godinu dana.
Prednosti oslobođenja od poreza
„Investiciono zlato u fizičkom obliku privlačno je građanima jer je oslobođeno svih poreza – kako PDV-a prilikom kupovine, tako i poreza na dobit prilikom prodaje. Sva zarada od ulaganja ostaje vlasniku zlata, bez ikakvih obaveza prema državi“, navodi se u analizi UBS-a.
Potreba za regulisanjem tržišta zlata u BiH
Ekonomista i predsednik Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku u Parlamentu FBiH, Admir Čavalić, saglasan je da bi ovo trebalo zakonski regulisati u BiH. „Pitanje investicionog zlata nije regulisano u BiH, što građane stavlja u nepovoljan položaj u odnosu na zemlje regiona. Većina građana kupuje zlato iz Hrvatske, gde postoje agencije koje nude formalni ili neformalni uvoz zlata da bi se izbegla plaćanja dodatnih nameta. U zlatarnama možete kupiti zlato u formi nakita, ali ne i investicionog zlata kao što su poluge ili kovanice“, objašnjava Čavalić za „Nezavisne novine“.
Investiciono zlato kao siva zona u BiH
Prema Čavalićevim rečima, investiciono zlato je siva zona u BiH, i nisu se razvile industrije koje bi se temeljile na prodaji investicionog zlata. „Prodaja investicionog zlata raste tokom globalnih kriza koje izazivaju ekonomske krize. Zlato, srebro i drugi plemeniti metali su bitni kao oblik štednje i čuvanja vrednosti za budućnost. Iako postoje i drugi oblici štednje kao što su kriptovalute, vinski podrumi ili sirevi, zlato je tradicionalno najinteresantnije zbog svojih karakteristika. Zato je bitno da se što pre otvorimo prema ovom obliku štednje“, kazao je Čavalić i dodao da radi sa pravnicima na inicijativi za regulisanje investicionog zlata u BiH.
Važnost razvijenog tržišta zlata
Ekonomista Radmila Grbić ističe da je postojanje razvijenog tržišta investicionog zlata važno za svaku ekonomiju, posebno u vremenima svetske ekonomske neizvesnosti, kada se zlato smatra sigurnim ulaganjem. „Bosna i Hercegovina nema razvijeno tržište investicionog zlata zbog male potražnje i visokih poreza. Građani BiH mogu povoljnije trgovati zlatom u Srbiji i Hrvatskoj, koje nude bolje uslove zbog oslobođenja od plaćanja poreza na dodatu vrednost“, navela je Grbićeva.