Istraživači na Italijanskom institutu za tehnologiju (IIT) stvorili su jestivu punjivu bateriju koja bi se mogla koristiti za napajanje malih medicinskih uređaja za kratkotrajne postupke ili u elektronskim igračkama za kućne ljubimce.
Ova baterija koristi riboflavin (vitamin B2) kao anodu i antioksidans kvercetin kao katodu, dok nori alge služe kao separator za izbegavanje kratkih spojeva. Zlatni kontakti za hranu povezani su sa elektrodama inkapsuliranim pčelinjim voskom, dok se aktivni ugalj koristi za povećanje električne provodljivosti.
Prema stručnjaku za deče uho, nos i grlo iz Konektikata, Christopheru Grindleu, svake godine oko 2500 dece u SAD-u proguta bateriju ili im se stavi u uho ili nos. Kada se proguta, može započeti hemijska reakcija koja može izazvati oštećenje tkiva u roku od 15 minuta, dok ozbiljne životno ugrožavajuće povrede mogu nastati u roku od dva sata.
Baterije mogu oštetiti ljudsko tkivo na dva načina: elektrolizom vode ili direktnom toksičnošću svojih materijala. Elektroliza vode je fenomen u kojem struja napona veća od 1,2 V razlaže vodu na kiseonik i vodonik, što može biti veoma opasno ako se dogodi u želucu.
Stoga se nadamo da će se ova tehnologija jestivih baterija jednog dana moći primeniti kako bi se medicinski uređaji ili igračke za decu učinili manje opasnim. Mario Caironi, koordinator laboratorije za štampanu i molekularnu elektroniku na IIT-u, predvodi razvoj jestive baterije.