Parkiranje automobila na suncu može dovesti do ekstremno visokih temperatura unutra, stvarajući ozbiljan rizik od požara i drugih opasnosti. Tokom leta, unutrašnjost automobila može da dostigne temperature od 50 stepeni Celzijusa ili više – gotovo kao pećnica. Zato je izuzetno važno ne ostavljati određene predmete u automobilu kada je spoljna temperatura visoka.
Opasnost po život
Vrele temperature u zatvorenom automobilu mogu biti opasne po život, posebno za decu, starije osobe i kućne ljubimce. Nikada ih ne ostavljajte u automobilu dok je parkiran na suncu, jer može brzo doći do ozbiljnih zdravstvenih problema ili smrti.
Predmeti koji ne smeju ostati u automobilu
Pored ljudi i životinja, određeni predmeti ne bi smeli biti ostavljeni u automobilu tokom vrelih dana zbog rizika od požara ili oštećenja. Evo nekoliko najvažnijih:
- Posude pod pritiskom: Sredstva za dezinfekciju, dezodoransi, sprejevi za kosu, antifriz i sredstva za čišćenje mogu eksplodirati kada se zagreju. Ako imate ove predmete u automobilu, obavezno ih uklonite.
- Upaljači: Upaljači mogu izazvati požar ako se pregreju.
- Elektronski uređaji: Laptopovi, mobilni telefoni, tableti i baterije su posebno osetljivi na visoke temperature. Ako se uređaji pregreju, litijum u baterijama može doći u kontakt sa kiseonikom i izazvati požar. Čak i bez požara, toplota oštećuje baterije i skraćuje njihov vek trajanja.

Saveti za sigurno parkiranje
Kada nemate druge opcije osim da ostavite određene predmete u automobilu, najbolje je da ih smestite u prtljažnik, gde su zaštićeni od direktne sunčeve svetlosti i manje izloženi toploti. Pregrada za rukavice takođe može biti korisno mesto za odlaganje predmeta.
Izbegavajte pakovanje elektronskih uređaja u rashladne torbe ili kutije, jer prekomerno hlađenje može izazvati stvaranje kondenzacije unutar uređaja, što može biti štetno za elektroniku. Rizik od stvaranja kondenzacije je posebno visok ako se hrana ili piće takođe čuvaju u hladnjaku.