U Evropi godišnje u saobraćajnim nesrećama strada preko 20.000 ljudi. Iako su neke zemlje relativno sigurne, druge predstavljaju znatno veći rizik za vozače. Gde je vožnja najopasnija?
Prema statistici, 2023. godine u Evropi je zabeleženo više od 20.000 smrtnih slučajeva u saobraćajnim nesrećama, što znači da je na milion stanovnika bilo 47 smrtnih slučajeva. Dok su zemlje poput Nemačke i Švedske među najsigurnijima, situacija je znatno ozbiljnija u drugim delovima kontinenta.
Zemlje s niskim rizikom od saobraćajnih nesreća
Nemačka i Švedska su među zemljama sa najnižim stopama smrtnosti na putevima u EU. U Nemačkoj je zabeleženo 34 smrtna slučaja na milion stanovnika, dok je u Švedskoj taj broj još niži, sa samo 22 smrtna slučaja.
Zemlje s visokim rizikom od saobraćajnih nesreća
Na jugu i istoku Evrope rizik od smrtonosnih saobraćajnih nesreća je značajno veći. U Slovačkoj i Mađarskoj broj poginulih na putevima iznosi oko 50 na milion stanovnika, što ove zemlje svrstava među najnesigurnije. Bugarska i Rumunija se izdvajaju kao najopasnije zemlje za vozače u EU.
Deset zemalja s najvišim stopama smrtnosti u saobraćajnim nesrećama:
- Bugarska (82 smrtna slučaja na milion stanovnika u 2023. godini)
- Rumunija (81)
- Letonija (76)
- Hrvatska (71)
- Portugal (61)
- Grčka (60)
- Litvanija (56)
- Italija (52)
- Poljska (52)
- Slovačka (52)
EU teži ka bezbednijim putevima
Evropska unija ima ambiciozan cilj: do 2050. godine, broj smrtnih slučajeva u saobraćaju bi trebalo da bude nula. Ova inicijativa, poznata kao “Vizija nula,” već pokazuje rezultate. Broj poginulih u saobraćajnim nesrećama u EU smanjen je za gotovo 75% u odnosu na 2001. godinu, kada je bilo preko 51.000 smrtnih slučajeva.
Međutim, u poslednjim godinama, ovaj pad se usporio. U 2021. godini zabeležen je porast od šest procenata u broju smrtnih slučajeva na putevima.
Zbog toga, EU planira dodatne mere za povećanje bezbednosti na putevima. One uključuju nova ograničenja brzine (30 km/h u naseljenim područjima), nultu toleranciju za vožnju pod uticajem alkohola, kao i uvođenje novih sistema za pomoć vozačima. Prema nemačkim medijima, 95% svih saobraćajnih nesreća uzrokovano je ljudskim greškama.
Foto: unsplash.com