Biografski spektakl „Oppenheimer“, koji je osvojio sedam Oskara, izazvao je podeljene reakcije širom sveta, ali posebno interesovanje budi u Japanu, zemlji koja nosi ožiljke nuklearnog bombardovanja. I dok film Kristofera Nolana slavi uspeh u bioskopima, u Japanu se oseća tišina pred oluju predstojećeg prikazivanja.
Odlaganje kao odraz opreza
Uprkos globalnom uspehu i prihodima od skoro milijardu dolara, „Oppenheimer“ tek treba da se susretne sa japanskom publikom. Odlaganje prikazivanja u Japanu, jedinoj zemlji pogođenoj atomskim bombama, nije prošlo neopaženo. Kritike na račun filma sugerišu da se premalo pažnje posvećuje „ljudskoj ceni“ bombardovanja Hirošime i Nagasakija, što je izazvalo rasprave o sadržaju i načinu promocije filma u zemlji.
Japanci pred dilemom
Reakcije Japanaca na najavu filma su raznolike. Dok neki izražavaju radoznalost i otvorenost prema filmu, drugi osećaju duboku rezervisanost i nelagodnost pri pomisli na gledanje. Mnogi se pitaju da li će film uspeti da prenese pravu sliku tragedije koju su njihovi gradovi doživeli i da li će moći da probudi svest o posledicama atomskog oružja.
Mešoviti osećaji prema Hollywoodu
S jedne strane, postoji nada da bi film mogao da privuče pažnju na Hirošimu i Nagasaki i da podstakne posetioce da bolje razumeju tragediju koja se tamo dogodila. Sa druge strane, skepticizam je prisutan kod onih koji sumnjaju u sposobnost Hollywooda da autentično predstavi ovu temu, posebno kada su u pitanju osećanja onih koji su neposredno pogođeni.
Oskari kao podsetnik na bolne teme
Dok svet slavi uspeh „Oppenheimera“ na dodeli Oskara, u Japanu to podseća na potrebu za dubljim razumevanjem i empatijom prema žrtvama nuklearnog bombardovanja. Film izaziva pitanja o tome kako se istorija predstavlja i interpretira, kao i o ulozi umetnosti u suočavanju sa teškim temama prošlosti.
Između filmske umetnosti i istorijske odgovornosti
„Oppenheimer“ stavlja Japan pred složen zadatak – kako prihvatiti delo koje istražuje temu koja je za mnoge izvor duboke boli i tuge. Film otvara prostor za razgovor o istorijskoj odgovornosti, etici u nauci i ulozi umetnosti u oblikovanju kolektivnog sećanja.
Dok se Japanci pripremaju da pogledaju film koji je osvetlio lik jednog od „oca atomskih bombi“, ostaje da se vidi kako će „Oppenheimer“ uticati na kolektivnu memoriju nacije i da li će uspeti da pokrene važan dijalog o pomirenju sa prošlošću i izgradnji mira za budućnost.