SAD šalju osiromašeni uranijum za Ukrajinu, koji će se koristiti zajedno sa tenkovima Abrams koje takođe isporučuju
Osiromašeni uranijum se koristi jer može probiti oklope na tenkovima, ali postoji zabrinutost u vezi s njegovim potencijalnim štetnim efektima.
Šta je osiromašeni uranijum?
Osiromašeni uranijum je prirodni uranijum koji je prošao proces odstranjivanja većeg dela svoje radioaktivne materije, a to je rezultat procesa pripreme uranijuma za upotrebu u nuklearnim elektranama i oružju.
Zašto neki oružani sistemi koriste osiromašeni uranijum?
Uranijum je izuzetno gust metal koji se koristi za poboljšanje probojne sposobnosti tenkovskih granata, metaka i minobacačkih granata. Osiromašeni uranijum se primenjuje na njihove vrhove kako bi im omogućio da bolje probijaju oklope. Osim toga, oštri se pri udaru, povećavajući njihovu efikasnost pri probijanju mete, a takođe mogu i zapaliti nakon kontakta. Takođe se koristi za pojačavanje oklopa tenkova. Osiromašene uranijumske rakete razvijene su u SAD-u i UK-u tokom 1970-ih godina i prvi put su korišćene u Zalivskom ratu 1991. godine, kao i u kasnijim konfliktima poput Kosova 1999. godine i Iranskog rata 2003. godine.
Koliko je osiromašeni uranijum opasan?
Osiromašeni uranijum, manje radioaktivan od prirodnog uranijuma, izaziva zabrinutost zbog “hemijske i radioaktivne toksičnosti”, prema IAEA. UN-ova Opšta skupština naredila je pregled zdravstvenih efekata ovog oružja 2007, dok UNSCEAR zaključuje 2016. da izloženost osiromašenom uranijumu nije prouzrokovala značajno trovanje. Postoji potencijalni rizik za osobe koje dolaze u kontakt sa fragmentima osiromašenih uranijumskih granata, što je upozorila IAEA. Studija iz 2019. sugeriše vezu između upotrebe oružja sa osiromašenim uranijumom i urođenih mana u Iraku. Izveštaj UNEP iz 2022. upozorava na moguću upotrebu osiromašenog uranijuma u Ukrajini i potencijalne zdravstvene efekte, uključujući “iritaciju kože, oštećenje bubrega i povećan rizik od raka”. Hemijska toksičnost osiromašenog uranijuma se smatra značajnijim problemom od radioaktivnosti.
Da li su osiromašeni uranijumski projektili legalni?
Oružje sa osiromašenim uranijumom nije nuklearno oružje, i nema posebnog sporazuma koji zabranjuje njihovu upotrebu. Grupa “Međunarodna koalicija za zabranu uranijumskog oružja” traži da se proglase nelegalnim jer “produžavaju rat zbog dugoročnih ekoloških i zdravstvenih efekata”. MoD tvrdi da su osiromašeni uranijumski projektili “zakoniti za upotrebu u međunarodnim sukobima” u skladu sa Članom 36. Protokola Prvog dodatka Ženevskim konvencijama iz 1949.
Koje oružje se šalje Ukrajini?
SAD će isporučiti 120 mm osiromašenih uranijumskih granata Ukrajini za M1 Abrams tenkove koje će im takođe dostaviti ove godine. Ujedinjeno Kraljevstvo je već obezbedilo osiromašene uranijumske projektile za Challenger 2 tenkove koje su poslali Ukrajini. MoD je saopštio da će ovi projektili omogućiti ukrajinskim tenkovskim posadama da ciljaju neprijateljske mete sa veće udaljenosti i smanje rizik od protivničke vatre. Rusija je kritikovala SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo zbog slanja osiromašenog uranijuma u Ukrajinu. Predsednik Vladimir Putin tvrdi da sadrže “nuklearnu komponentu” i da će “biti primoran da reaguje” na njihovu upotrebu.