Postoje 10 kombinacija hrane koju treba izbegavati i koje se smatraju lošim prema Ayurvedi. Neki od momentalnih posledica ovih loših kombinacija hrane koju treba izbegavati su probavne smetnje, gasovi, nadimanje, bolovi u stomaku, mučnina, umor i problemi sa eliminacijom. Dugoročno, loše kombinovanje hrane može dovesti do ozbiljnijih problema poput lošeg zadaha, suve kože, osipa, hronične upale, lošeg sna, niskog energetskog nivoa i hroničnih problema sa varenjem.
Prema Ayurvedskim učenjima, poznavanje vašeg dosha tipa – “ono što kontaminira” i guna – pruža vam razumevanje osnovne fizičke i psihološke prirode, pomaže prilagoditi ličnu ishranu i način života radi očuvanja optimalnog zdravlja i mira uma. Ayurveda uči da se zdravlje održava balansiranjem tri Dosha tipa: Vata, Pitta i Kapha. Prema ayurvedi, pet osnovnih elemenata koji čine univerzum – prostor (akasha), vazduh (vayu), vatra (agni), voda (apu) i zemlja (prithvi) – takođe čine ljudsku fiziologiju. Vata dosha se sastoji od prostora i vazduha. Pitta dosha je kombinacija vatre i vode. Kapha dosha se sastoji od vode i zemlje. Pitta se povećava konzumacijom hrane koja je kisela i ljuta, Kapha se pogoršava mlečnim proizvodima, dok se Vata preterano stimulira konzumacijom pasulja, suvog voća, adstringentnih i gorkih supstanci.
Voće posle obroka
Imajte na umu da se voće ne kombinuje dobro sa drugim namirnicama. Razlog je taj što voće sadrži jednostavne šećere koji ne zahtevaju varenje. Zato neće dugo ostati u stomaku. Druge namirnice poput namirnica bogatih mastima, proteinima i skrobom, će ostati duže vreme u stomaku jer zahtevaju više varenja. Ako konzumirate voće nakon obroka, voćni šećer će predugo ostati u stomaku i fermentisati se.
Lazanja ili sendvič sa grilovanim sirom
Kombinacije proteina i skroba inhibiraju pljuvačnu digestiju skroba. Proteini i skrobovi zahtevaju različite enzime i različite nivoe kiselosti za varenje. Kada se konzumiraju zajedno, telo je prisiljeno da izabere varenje proteina, ali ne i skrobova. U takvom slučaju, nesvarljiva skrobna hrana prolazi fermentaciju i razlaganje, što vremenom dovodi do stvaranja otrovnih krajnjih produkata. Navodno, dodavanje zeleniša teško svarljivim jelima sa sirom olakšava njihovu probavu želucu.
Omlet sa sirom i mesom
Uopšteno govoreći, kombinacije proteina/proteina se ne preporučuju. Iako svaka hrana sadrži nešto proteina, one koje se smatraju koncentrisanim izvorima proteina zahtevaju najduže vreme za varenje. Oni se zadržavaju u želucu nekoliko sati dok želudački sokovi obave svoj zadatak. To može varirati od 2 do 6 sati, u zavisnosti od kompleksnosti proteina u hrani. Jedeni pojedinačni koncentrisani protein po obroku je lakši za varenje i neće zahtevati toliko energije. Umesto toga, birajte omlet sa povrćem.
Sos od paradajza i sira za testeninu
Paradajzi se smatraju kiselkastim i nije preporučljivo da se mešaju sa skrobima kao što su testenine. Teorija kombinacije hrane preporučuje izbegavanje mešanja ugljenih hidrata sa kiselinama. Dodavanje mlečnih proizvoda ovoj već teškoj kombinaciji može izazvati probleme sa varenjem i umor posle obroka, jer će vašem telu biti potrebno puno energije za varenje ovog obroka. Umesto toga, izaberite testeninu sa pestom i grilovanim povrćem!
Žitarice sa mlekom i sokom od narandže
Kiseline u soku od narandže ili bilo kojem kiselom voću uništavaju enzim koji je odgovoran za varenje skroba prisutnog u žitaricama. Takođe, kisela voća ili sokovi mogu izazvati zgrušavanje mleka i pretvoriti ga u tešku sluzavu supstancu. Da biste održali zdrav doručak, konzumirajte voće ili sok od narandže 30 minuta pre žitarica.
Pasulj i sir
Kombinacija mlečnih proteina i pasulja, uz obilnu porciju guakamola i ljute sosove, gotovo sigurno će dovesti do gasova i nadimanja. Nije samo pasulj sam po sebi uzrok ovome, već kombinacija kao celina. Ako imate osetljivu probavu ili radite na detoksikaciji tela, pokušajte izostaviti sir i paradajz.
Dinja i pršuta
Dinja bi trebalo jesti samostalno ili je ostaviti za sebe. Ista pravila važe za sve voće sa visokim sadržajem šećera. Uopšteno govoreći, voće je bolje konzumirati odvojeno od proteina ili skrobova, posebno ako želite brz energetski podsticaj od voća.
Banane i mleko
Banane imaju toplotni efekat, dok je mleko hladno. Takođe, banane postaju kisele kako se razgrađuju. Navodno, ova kombinacija može stvarati osećaj težine u telu i usporiti um. Njihove suprotstavljene osobine mogu da uguše probavni proces i poremete ravnotežu crevne flore, što rezultira stvaranjem toksina. Ako volite voćne napitke na bazi mleka sa bananama, pobrinite se da su banane veoma zrele i dodajte kardamom i muskatni oraščić kako biste podstakli varenje.
Jogurt sa kiselim voćem
Ayurveda i teorija kombinacije hrane koju treba izbegavati ne savetuju mešanje kiselog voća sa mlečnim proizvodima, jer to može umanjiti probavnu vatru, promeniti crevnu floru, stvarati toksine i izazvati začepljenost sinusa, prehladu, kašalj i alergije. Ayurveda predlaže izbegavanje hladnog jogurta pomešanog sa voćem, što može stvarati zagušenje i umanjiti probavnu vatru. Međutim, ako ne možete da odolite iskušenju jogurt parfea, postoje načini da ga učinite lakšim za varenje. Prvo, koristite jogurt sobne temperature, prirodan i bez dodatih aroma. Drugo, umesto kiselog voća poput bobica, možete dodati malo meda, cimeta i grožđa.
Preliv od limuna na salati od krastavaca i paradajza
Povrće poput krompira, paprike, patlidžana i paradajza ne bi trebalo mešati sa krastavcima. Limun takođe ne ide dobro ni sa jednom od ovih namirnica.
Mnogo puta nije alergija na određenu namirnicu kriva, već nepravilna kombinacija hrane. Ako se pridržavate jednostavnih pravila kombinovanja hrane tokom 2 nedelje i pustite vaš sistem za varenje da odmori, vaša probava će postati mnogo efikasnija i jača. Doživećete ravan stomak.
Postepeno usvajanje mudrosti kombinacija hrane koju treba izbegavati pomoći će vam da razvijete suptilnu svest o tome kako vaši dijetalni izbori utiču na vas. Ova povećana osetljivost može biti neprocenjiva prednost, bez obzira na to koliko brzo možete zameniti nepravilne kombinacije hrane sa podržavajućim kombinacijama.