Prema novom istraživanju, plinski šporeti u Evropi uzrokuju oko 40.000 preuranjenih smrtnih slučajeva svake godine. Ovo je prvi put da je tako precizno procenjeno koliko je zagađenje koje proizvode plinski šporeti štetno za zdravlje.
Istraživači sa Univerziteta Jaume I u Španiji otkrili su da su emisije azotnog dioksida (NO2), koje se javljaju prilikom korišćenja plinskih šporeta, znatno veće nego kod električnih šporeta. Ovi visoki nivoi NO2 često premašuju smernice Svetske zdravstvene organizacije (SZO), posebno u kuhinjama koje nemaju dobru ventilaciju.
Dr. Huana Marija Delgardo-Saborit, vodeća autorka studije, naglašava da je situacija mnogo ozbiljnija nego što se ranije verovalo. U istraživanju je obuhvaćeno 14 evropskih zemalja, gde se pokazalo da domaćinstva koja koriste gas često doživljavaju opasne nivoe zagađenja, naročito u kućama koje više vremena provode u kuvanju.
Najugroženije zemlje
Zemlje kao što su Italija, Poljska, Rumunija, Francuska i Velika Britanija beleže najviši broj preuranjenih smrti uzrokovanih plinskim šporetima. U tim zemljama, domaćinstva sa slabijom ventilacijom i dužim vremenom kuvanja suočavaju se sa najvećim rizikom po zdravlje.
Zagađenje unutrašnjeg vazduha postaje sve ozbiljniji problem, s obzirom na to da Evropljani provode gotovo sav svoj vreme unutar zatvorenih prostora, a zgrade su sve više projektovane da budu hermetičke.
Metodologija istraživanja
Istraživači su koristili podatke iz brojnih zdravstvenih studija koje su utvrdile rizike povezane sa NO2. Na osnovu prethodnih merenja u Evropi, tim je uspeo da izračuna broj preuranjenih smrti i slučajeva astme kod dece uzrokovanih izlaganjem ovom zagađivaču.
Međutim, istraživači upozoravaju da su realni zdravstveni troškovi verovatno još veći, jer nisu mogli da uključe sve štetne zagađivače koji nastaju sagorevanjem gasa, kao što su ugljen-monoksid, benzen i formaldehid.
Mogućnosti za rešenje problema
Evropska unija trenutno nema standarde za kvalitet vazduha u zatvorenom, a njeni propisi o zagađenju su nedovoljni. EPHA (Evropska alijansa za javno zdravlje) poziva EU da brzo ukine plinske šporete i uvede ograničenja za emisije, uz podsticaje za prelazak na čistije alternative.
„Zagađenje iz plinskih šporeta postalo je ozbiljan problem koji se više ne može ignorisati“, upozorava Sara Bertucci iz EPHA. Alijansa traži i obavezne oznake na šporetima koje bi informisale potrošače o rizicima, kao i javne kampanje o opasnostima korišćenja fosilnih goriva u zatvorenim prostorima.
Ova istraživanja ukazuju na hitnu potrebu za delovanjem kako bi se zaštitilo zdravlje građana i poboljšala kvaliteta vazduha unutar domaćinstava širom Evrope.