Monika Ribar, predsednica upravnog odbora Švajcarskih federalnih železnica, odbranila je odluku kompanije da ne upravlja sopstvenim vozovima u inostranstvu.
Prema njenim rečima, saradnja sa susednim zemljama je bolja opcija od samostalnog upravljanja međunarodnim linijama. Ova saradnja omogućava švajcarskim železnicama da prevezu više putnika i ponude više direktnih veza sa evropskim zemljama, izjavila je Ribar u intervjuu za “Neue Zürcher Zeitung” u ponedeljak.
Postavljanje infrastrukture u inostranstvu za nekoliko vozova dnevno je skupo. “Ako bismo sami upravljali nekom perspektivnom rutom, naši partneri bi verovatno odlučili da i oni preuzmu slične rute,” rekla je Ribar. Švajcarske železnice su stoga procenile da je preduzetnički rizik prevelik.
Ribar je isključila mogućnost samostalnog upravljanja linijama u Nemačkoj s trenutnom infrastrukturom severnog suseda. “Nikada ne bih ulazila u dugolinijski prevoz u Nemačkoj,” izjavila je. Smatra da bi bilo teško ostvariti “razumno” poslovanje.
Konkurencija s drumskim i vazdušnim saobraćajem
Infrastruktura je problem i na ruti od Ženeve do Liona u Francuskoj. Voz bi bio dobra alternativa drumskom prevozu, rekla je Ribar, ali postoje izazovi kao što su snabdevanje strujom, a već postoje subvencionisani vozovi. Zbog toga, švajcarske železnice ne bi mogle konkurisati drumskom saobraćaju.
Postoji i konkurencija sa letovima na ruti od Švajcarske do Londona. Iako bi švajcarske železnice želele da ponude ovu vezu, Ribar smatra da su šanse za uspeh upitne zbog konkurencije niskotarifnih avio-kompanija. Švajcarska firma bi morala da osnuje kompanije i zaposli osoblje u Engleskoj i Francuskoj. Pored toga, vozovi koji su odobreni za prolaz kroz tunel ispod Lamanša ne bi mogli da se koriste drugde.
Saradnja omogućava kvalitetne vozne parkove
Veze sa južnom Evropom takođe su problematične. Pojedinačni vozovi do Rima su izazov, rekla je Ribar, ali nedostaje voznih garnitura za italijanske brze linije. Šine su takođe veoma opterećene.
Švajcarske železnice se oslanjaju na podršku partnera za vozne garniture na linijama prema Austriji i iz nje. Niche ponude noćnih vozova, na primer, moguće su zahvaljujući saradnji sa Austrijskim federalnim železnicama. Švajcarska kompanija bi se suočila s finansijskim preprekama u upravljanju sopstvenim noćnim vozovima zbog viših švajcarskih plata.
“Gde god imamo preduzetnički prostor za manevrisanje, koristimo ga dosledno,” zaključila je Ribar.