Zavarivači su jedni od najtraženijih radnika u Srbiji, a zarade u ovoj profesiji mogu dostići i do 2.000 evra mesečno. Uprkos dobroj plati, nedostatak kvalifikovanih radnika i zahtevi ovog posla ostaju izazovi. Zbog manjka radne snage, sve je više obuka za zavarivače, a mnogi se odlučuju za ovu profesiju zbog brzog puta do zaposlenja.
Velika potražnja i visoke zarade
Prema podacima Infostuda, u poslednjih godinu dana zabeleženo je 143 oglasa za poziciju zavarivača u Srbiji, a prosečna ponuđena plata iznosi oko 93.000 dinara mesečno. Međutim, iskusni zavarivači mogu očekivati satnicu od 4 do 12 evra, dok se mesečne plate kreću i do 2.000 evra, posebno za kvalifikovane i atestirane radnike.
Skupa obuka, ali brza zaposlenost
Obuke za zavarivače su skupe i mogu koštati između 2.500 i 3.000 evra, ali često firme organizuju besplatne kurseve. Takav primer je Tanja Dimitrijević, koja se odlučila za obuku preko Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ) i započela karijeru kao argonski zavarivač. Obuka je trajala dva meseca, a nakon nje Tanja je brzo našla posao, prvo u Hrvatskoj, a potom i u Srbiji.
Zahtevna profesija
Zavarivački posao zahteva visoku preciznost, koncentraciju i fizičku snagu. Tanja ističe da su ključne veštine za uspeh „mirna ruka“ i sposobnost da se posao obavi pod pritiskom, naročito na visinama ili u teškim radnim uslovima. Ovaj posao uključuje rad sa opasnim materijalima i gasovima, zbog čega je zaštitna oprema neophodna.
Manjak žena u profesiji
Iako je zavarivački posao dobro plaćen, veoma mali broj žena se odlučuje za ovu karijeru. Tanja je jedna od retkih žena u Srbiji koje rade kao zavarivači, ali ističe da posao može biti veoma zadovoljavajuć i finansijski isplativ.
Zavarivački posao je težak, ali donosi dobre zarade i veliku potražnju za radnicima. Uprkos izazovima, oni koji steknu neophodne veštine i ateste mogu uživati u sigurnom i dobro plaćenom zaposlenju, kako u Srbiji, tako i širom Evrope.