Čaj od nane, kamilice, zeleni ili od đumbira su odličan izbor za jutarnje buđenje i osveženje tokom dana. Međutim, nutricionisti upozoravaju da treba biti oprezan u kombinovanju čaja s određenim namirnicama, naročito tokom obroka. Naime, čaj može ometati apsorpciju gvožđa, što je ključno za prenos kiseonika u telu i održavanje energije.
Nutricionistkinja Debora Grejson objašnjava da redovno pijenje čaja uz obroke može doprineti pojavi anemije, posebno kod žena tokom menstruacije. Preporučuje se izbegavanje konzumiranja čaja sa namirnicama bogatim gvožđem kao što su crveno meso i lisnato zeleno povrće (spanać, brokoli, kelj). Polifenoli u čaju, iako poznati po svojim antiinflamatornim svojstvima, mogu značajno smanjiti apsorpciju gvožđa.

Koju hranu treba izbegavati
Obroci bogati gvožđem, poput bifteka i goveđeg pečenja, te zeleno povrće, trebali bi se izbegavati u kombinaciji sa čajem. Ovi obroci mogu ometati unos gvožđa zbog prisustva polifenola u čaju. Nedostatak gvožđa može uzrokovati simptome poput ekstremne iscrpljenosti, gubitka kose i čestih infekcija.
Oprez sa vrelim čajem
Ukus čaja varira u zavisnosti od njegove vrste i načina obrade. Crni čaj je najpopularniji, dok su zeleni, beli i biljni čajevi takođe široko korišćeni. Redovno pijenje čaja (2-3 šolje dnevno) može smanjiti rizik od srčanih bolesti, moždanog udara i dijabetesa tipa 2. Ipak, konzumiranje veoma vrućeg čaja može povećati rizik od raka jednjaka i želuca. Takođe, treba izbegavati visoko obogaćene i zaslađene čajeve, koji mogu dodati nepotrebne kalorije i negativno uticati na zdravlje.