Predsednik Švajcarskog federalnog tehnološkog instituta ETH Zurich, Joël Mesot, demantovao je tvrdnje Federalnog saveta da univerzitet može pokriti predložene budžetske rezove iz svojih rezervi od 1,4 milijardi švajcarskih franaka. U intervjuu za „SonntagsBlick“, Mesot je istakao da je to nemoguće, budući da su rezerve namenjene važnim infrastrukturnim programima i da se suočavaju sa inflacijom i rastućim brojem studenata, zbog čega im nedostaje oko 10% sredstava.
Mesot je dodao da sada nije vreme za smanjenje ulaganja u istraživanje, posebno u oblasti veštačke inteligencije (AI), koja trenutno menja svet. Naglasio je potrebu za investiranjem u ovu tehnologiju kako bi se izbeglo propuštanje jednog od najvažnijih razvoja 21. veka.
Takođe, Mesot je ukazao na to da ulaganja u ETH Zurich donose povratnu vrednost, budući da se za svaki uloženi franak Švajcarska vraća pet franaka kroz patente i spin-off kompanije. Upozorio je da će štednja u obrazovanju i istraživanju imati cenu koja će se plaćati za deset ili dvadeset godina, primerom superkompjutera u Luganu koji služi za simulacije vremenskih prognoza ili AI modela.
O povećanju školarina kao opciji, Mesot kaže da to nije rešenje jer se ne smeju stvarati „američki uslovi“ gde mladi moraju da se zadužuju za obrazovanje.
Zaštita domaćeg ekspertiza od stranog špijuniranja je još jedna tema o kojoj ETH Zurich razvija strategiju, navodi Mesot. Rad na isključivanju studenata koji su studirali na kineskim vojno povezanim univerzitetima iz određenih istraživačkih programa je u toku, kako bi se zaštitile osetljive informacije.