Cena nafte na svetskom tržištu beleži porast zbog eskalacije tenzija na Bliskom istoku, što izaziva zabrinutost u pogledu potencijalnih prekida u snabdevanju ovim ključnim energentom. Na londonskom tržištu, cena sirove nafte tipa „brent“ iz Severnog mora zabeležila je rast od 43 centa, dostigavši vrednost od 82,43 dolara po barelu. Paralelno s tim, na tržištu u Njujorku, cena svetle sirove nafte porasla je za 54 centa, postavši 77,46 dolara po barelu.
Ovaj trend rasta cena nafte direktno je povezan sa situacijom na Bliskom istoku, gde se američki, egipatski, izraelski i katarski zvaničnici sastaju u Kairu u nadi da će postići dogovor o primirju u Pojasu Gaze. Sukob je već naterao više od milion civila da potraže utočište u Rafi, u južnom delu palestinske enklave, dodatno komplikujući geopolitičku sliku regiona.
Analitičari upozoravaju na visok stepen neizvesnosti koji trenutno vlada na tržištu nafte. Džon Evans, tržišni analitičar iz firme „PVM“, naglašava da bilo koji neočekivani događaj – bilo da je reč o projektilu, iznenadnom mirovnom sporazumu ili nekoj drugoj promeni na terenu – može izazvati značajne oscilacije u ceni sirove nafte, čak i do deset dolara po barelu. Ovo stanje podseća tržišne učesnike i analitičare na inherentnu volatilnost cene nafte, koja je često podložna brzim promenama usled geopolitičkih dešavanja.
U trenucima kada se svetska ekonomija još uvek oporavlja od posledica pandemije COVID-19, ovakve nestabilnosti mogu imati dalekosežne posledice, ne samo za energetski sektor, već i za širu globalnu ekonomiju. Stoga, dešavanja na Bliskom istoku i njihov uticaj na cenu nafte ostaju u žiži interesa kako tržišnih učesnika, tako i šire međunarodne zajednice.