Vlasti u Francuskoj i Italiji razbile su međunarodnu mrežu prevara sa vinom optuženu za prodaju nekvalitetnog vina kao retkih vina vrednih do 15.000 evra (£12,500) po boci.
Šest osoba, uključujući ruskog državljanina za kojeg se veruje da je vođa grupe, uhapšeno je u Parizu, Torinu i Milanu.
Grupa je navodno proizvodila falsifikovane etikete koje su imitacije prestižnih francuskih vinograda, i prodavala boce po punoj tržišnoj ceni putem raznih trgovaca vinom širom sveta. Prema rečima francuskih tužilaca, prevara sa vinom je donela oko 2 miliona evra nezakonitih profita.
Jedan francuski državljanin optužen je za organizovanu prevaru i pranje novca, dok se osumnjičeni vođa, 40-godišnji ruski državljanin, suočava sa sličnim optužbama.
Europol je izvestio da su vlasti zaplenile značajnu količinu predmeta, uključujući brojne falsifikovane boce Grand Cru vina, lažne etikete i vosak, sastojke za punjenje boca, opremu za zatvaranje boca, luksuznu robu, kao i elektronske uređaje u vrednosti od 1,4 miliona evra i više od 100.000 evra u gotovini.
Prevara sa vinom postoji otkako je vino izumljeno. Do nedavno, problem u Francuskoj je bio relativno ograničen, sa samo nekolicinom stručnjaka koji su pravili falsifikate kako bi jeftino vino predstavili kao premium proizvode.
Međutim, u poslednjoj deceniji, porast cena za elite Grand Cru vina—koja sada dostižu hiljade funti po boci—je doveo do sofisticiranijeg i organizovanijeg pristupa ovoj prevari.
Italija je postala središte za ovakve šeme, zahvaljujući majstorima veštim u etiketiranju vina i obnovi boca, kao i kriminalnom podzemlju spremnom da uloži u operacije.
Stručnjaci u industriji aukcija vina napominju da je kvaliteta falsifikovanih etiketa i boca napredovala do te mere da čak i sami vinogradi često imaju poteškoća da prepoznaju falsifikate.
Sa međunarodnim kupcima, posebno iz Kine, koji su spremni da plate 20.000 funti ili više za kvalitetne boce, mamac za kreiranje savršene falsifikacije—zatim punjenje lošim vinom—je za neke postao neodoljiv.