U jednom neverovatnom otkriću, istraživači su uspeli da izvuku fragmente DNK iz drevnih glinenih cigli, pružajući uvid u bogatstvo flore koja je okruživala ove građevinske blokove pre gotovo 2.900 godina. Cigla, koja je izrađena u današnjem severnom Iraku, otkriva da se male biljne čestice sačuvale unutar gline milenijumima.
Tim sa Univerziteta Oksford u Velikoj Britaniji i Nacionalnog muzeja Danske i Univerziteta u Kopenhagenu u Danskoj koristio je analitičku tehniku koja se ranije primenjivala na drugim poroznim materijalima, kao što su kosti, kako bi dekodirali DNK biljaka. Rezultati su identifikovali 34 različite taksonomske grupe biljaka, čineći ovo otkriće izuzetno značajnim za razumevanje drevnih ekosistema.
Ova glinena cigla, pronađena u palati neoasirskog kralja Ašurnasirpala II u drevnom gradu Kalhu, datira između 879. i 869. pre nove ere. Natpis u glini posebno pominje ovu palatu, olakšavajući precizno datiranje.
Istraživači su posebno istraživali biljnu DNK, koja se najbolje očuvala u cigli, ali iste tehnike mogu se primeniti i za pronalaženje životinjske DNK. Glinene cigle, koje se nalaze na mnogim arheološkim nalazištima širom sveta, imaju potencijal da otkriju dragocene informacije o drevnim ekosistemima i okruženjima.
Ovo otkriće predstavlja dragocen uvid u drevne civilizacije i kako se svet menjao tokom hiljada godina, ističu istraživači.