Na UN samitu o biodiverzitetu, COP16, u Kolumbiji, šest evropskih zemalja obećalo je dodatnih 130 miliona evra za Globalni fond za biodiverzitet (GBFF), pridružujući se inicijativi za zaštitu prirodnih ekosistema. Ova donacija dolazi kao deo šireg paketa od 200 miliona evra, u kojem učestvuju Austrija, Danska, Francuska, Nemačka, Norveška i Velika Britanija.
GBFF je osnovan kao odgovor na Kunming-Montreal sporazum na prethodnom COP15 u 2022. godini, s ciljem da podrži očuvanje i obnovu biodiverziteta širom sveta. Na taj način se pomažu projekti koji doprinose zaštiti divljih vrsta i očuvanju ključnih ekosistema, sa naglaskom na podršci zemljama u razvoju i lokalnim zajednicama koje su najviše pogođene ekološkim degradacijama.
Povećana podrška za ciljeve „30×30“ i zaštitu lokalnih zajednica
U okviru GBFF-a, sredstva su ove godine već odobrena za projekte u Brazilu, Fidžiju, Gabonu i Meksiku, gde se, između ostalog, radi na očuvanju zaštićenih oblasti i postizanju cilja „30×30“ – zaštite 30% planete do 2030. godine. Fond je do sada podržao 24 zemlje, a još 18 zemalja je dobilo sredstva za pripremu projektnih predloga.
Cilj GBFF-a je da najmanje 20% svojih sredstava usmeri na projekte vođene lokalnim zajednicama i domorocima, koji su prema istraživanjima najbolji čuvari prirode.
Doprinosi evropskih zemalja
Među evropskim zemljama, Nemačka je najveći donator sa ukupno 90 miliona evra, dok Velika Britanija doprinosi s oko 66 miliona evra. Danska, Norveška, Španija, Luksemburg, Francuska i Austrija takođe su se obavezale na značajna sredstva, dok su Kanada, Japan, Novi Zeland i kanadska provincija Kvebek dodatno podržali fond sa ukupno 163 miliona dolara ove nedelje.
„Ovo je pitanje morala i globalne solidarnosti,“ rekla je Astrid Šomeker, izvršna sekretarka Konvencije o biološkoj raznovrsnosti, ističući važnost povećanja ulaganja u ekološke projekte.
Ekološke organizacije pozivaju na dodatna sredstva
Iako ekološke grupe, kao što je Fauna & Flora, pozdravljaju ovakvu podršku, ukazuju na to da je potrebno mnogo više sredstava za očuvanje ugroženih ekosistema i vrsta. Kristian Teleki, izvršni direktor organizacije, naglašava: „Obećana sredstva su dobar početak, ali ovo je tek minimum potreban na godišnjem nivou.“
Ovaj skup obećanja označava „poruku nade“ za budućnost globalnog biodiverziteta, ali stručnjaci pozivaju na nastavak povećanja sredstava kako bi se postigla dugoročna zaštita prirode i održivost ekosistema.