Prema najnovijem ažuriranju Crvene liste ugroženih vrsta IUCN-a, više od jedne trećine vrsta drveća širom sveta sada je u opasnosti od izumiranja.
Prvi put je većina svetskih vrsta drveća uključena na ovu listu, otkrivajući da je najmanje 16.425 od 47.282 procenjenih vrsta drveća u riziku. Ova brojka čini drveće više od četvrtine svih ugroženih vrsta na Crvenoj listi.
Broj ugroženih vrsta drveća više je nego dvostruko veći od ukupnog broja ugroženih ptica, sisara, gmizavaca i vodozemaca zajedno, a vrste drveća su u opasnosti u čak 192 zemlje sveta.
Gubitak drveća ugrožava ljude, biljke i životinje
Drveće igra ključnu ulogu u mnogim ekosistemima i njihov gubitak predstavlja ozbiljnu pretnju za hiljade drugih biljaka, gljiva i životinja. Osim što su osnovni element prirodnih ciklusa, drveće je vitalno za regulaciju klime i očuvanje zemljišta.
Preko 5.000 vrsta na Crvenoj listi koristi se za građevinski materijal, a više od 2.000 za proizvodnju lekova, hrane i goriva.
Najveće pretnje drveću
Klimatske promene predstavljaju sve veću pretnju, naročito u tropskim područjima gde podizanje nivoa mora i sve češće oluje ugrožavaju stabla. Ostrva su posebno ranjiva zbog krčenja šuma za urbanizaciju i poljoprivredu, kao i zbog invazivnih vrsta i bolesti.
Južna Amerika, dom najvećeg biodiverziteta drveća, ima procenjenih 25% ugroženih vrsta, ali taj procenat će verovatno rasti kako se identifikuju nove vrste.
Poziv na hitnu akciju
Jean-Christophe Vié iz Fondacije Franklinia naglašava da znamo gde treba delovati kako bismo efikasno rešili krizu izumiranja. Države poput Gane, Kolumbije i Kenije već imaju nacionalne strategije za zaštitu drveća, dok druge, poput Gabona, identifikuju ključna područja za očuvanje.
„Sadnja drveća se često posmatra kao jednostavno rešenje za klimatske promene, ali način na koji se to radi mora se znatno poboljšati. Potrebno je uključiti ugrožene vrste u programe pošumljavanja kako bi se istovremeno rešavale klimatska i biodiverzitetska kriza,“ zaključuje Vié.