Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) postigli su još jedan istorijski podvig završivši izgradnju i puštanje u rad prve nuklearne elektrane na Bliskom istoku. Nuklearna elektrana Barakah, smeštena u Abu Dabiju, sada je u punom kapacitetu, nakon što je četvrti reaktor zvanično pušten u rad. Ova elektrana predstavlja ključni korak u diversifikaciji izvora energije u UAE i smanjenju oslanjanja na fosilna goriva.
Barakah će godišnje proizvoditi oko 40 teravat-časova električne energije, što će zadovoljiti čak 25% ukupnih potreba za električnom energijom u zemlji. Ova energija će snabdevati ključne kompanije u UAE, uključujući Nacionalnu naftnu kompaniju, Emirates Steel i Emirates Global Aluminium, čime se osigurava stabilnost i dugoročna održivost energetskih resursa.
Dugoročni plan za energetsku sigurnost
Prvi reaktor elektrane Barakah počeo je sa radom 2020. godine, a tek sa puštanjem četvrtog reaktora može se reći da je elektrana postigla svoj maksimalni kapacitet. Ovaj projekat je deo šire strategije UAE za obezbeđivanje energetske sigurnosti i održivosti, u skladu sa globalnim trendovima smanjenja emisija ugljen-dioksida i borbe protiv klimatskih promena.
Predsednik Emirata, šeik Mohamed bin Zajed Al Nahjan, istakao je važnost ove prekretnice:
„Nastavićemo da dajemo prioritet energetskoj bezbednosti i održivosti za dobrobit naše nacije i našeg naroda u budućnosti,“ rekao je šeik Mohamed.
Značaj projekta Barakah za region i svet
Ovaj projekat ne samo da označava napredak u energetskoj tranziciji UAE, već i postavlja Bliski istok na mapu zemalja sa nuklearnom tehnologijom, čime region pokazuje posvećenost razvoju alternativnih izvora energije. Nuklearna energija predstavlja ključnu komponentu u smanjenju emisije štetnih gasova, što je od suštinske važnosti za borbu protiv globalnog zagrevanja i ispunjenje ciljeva postavljenih Pariskim sporazumom.
Sa puštanjem u rad nuklearne elektrane Barakah, UAE postaju prva zemlja na Bliskom istoku sa funkcionalnom nuklearnom infrastrukturom, čime šalju snažnu poruku o važnosti inovacija i tehnološkog napretka u održivom razvoju.