Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije odbacilo je optužbe novinara udruženja da nije na odgovarajući način istražilo pretnju smrću vlasniku časopisa i negiralo da je prikrivalo važne informacije.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije u utorak je odbacilo optužbe da nije na odgovarajući način istražilo pretnju ubistvom novinara Dragojla Blagojevića, vlasnika DrvoTehnike, časopisa za drvnu i šumarku industriju, i sakrilo ključnu činjenicu u tom slučaju.
Ove navode izneo je Veran Matić, član Radne grupe za bezbednost novinara koju je osnovala Vlada Srbije, a iza nje stoje Nezavisno udruženje novinara Srbije, NUNS i Udruženje novinara Srbije UNS.
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da su tvrdnje Matića, koji je najpoznatiji kao osnivač nekadašnje opozicione RTV B92, “nesposobne, neprofesionalne, skandalozne i površne”.
„Policija se ne bavi skrivanjem važnih informacija, kako je naveo Matić, niti izmišljanjem [nešto] kako bih potvrdio nečija uverenja, već samo i isključivo prikuplja činjenice i dokaze koji će dati realnu sliku događaja“, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Blagojević je rekao da je 12. jula u 23.45 telefonskim pozivom dobio pretnju smrću. Pozivalac, koji se predstavio kao Stanko Vasić, mu je rekao: „Ako već nisi umro, uskoro ćeš umreti“.
U strahu za svoju bezbednost, Blagojević je o pretnji obavestio UNS, NUNS i policiju.
Blagojević je u prijavi policiji naveo da sumnja na vršioca dužnosti direktora JP Srbijašume Igora Braunovića, za kojeg tvrdi da mu je pretio i pre dve godine. Istraga o prethodnoj navodnoj pretnji završena je bez podizanja optužnice.
Braunović je negirao optužbe. Rekao je da ga je Blagojević zvao dan nakon druge navodne pretnje, ali nije digao slušalicu. On je dodao da je o Blagojevićevom pozivu obavestio policiju jer je novinar tvrdio da je njihov prethodni „prijateljski razgovor“, kako ga je opisao, predstavljao pretnju.
Nakon što je Blagojević prijavio drugu navodnu pretnju, policija je Trećem osnovnom tužilaštvu u Beogradu poslala izveštaj u kojem se navodi da Blagojeviću nisu upućeni nikakvi pozivi oko ponoći 12. jula, što je dovelo do toga da je Tužilaštvo odbacilo Blagojevićevu prijavu.
Međutim, Matić je na sednici Radne grupe za bezbednost novinara izrazio sumnju u izveštaj policije i pozvao Tužilaštvo da proveri sam poziv sa telekom.
Tužilaštvo je tada utvrdilo da je Blagojeviću tada bio poziv, zbog čega je nastavio istragu koja je i dalje u toku.
Policija je netačan izveštaj pravdala „tehničkom greškom“. Ali Matić je rekao da MUP pokušava da prikrije šta se dogodilo.
„To zapravo znači da je neko u MUP-u svesno manipulisao podacima i pokušao da sakrije ključni dokaz, zbog čega je tužilaštvo odbacilo krivičnu prijavu zbog navodnog izostanka poziva“, rekla je Matić za BIRN.
UNS i NUNS zatražili su u utorak od nadležnih da utvrde šta se dogodilo i ko je odgovoran za skrivanje dokaza.
„Novinari i medijska udruženja smatraju da je zabrinjavajuće objašnjenje Odeljenja za unutrašnju kontrolu MUP-a da je reč o tehničkoj grešci i očekuju od MUP-a da izvrši internu proveru u skladu sa zakonom i utvrdi ko je odgovoran. što bi doprinelo daljem međusobnom poverenju i unapređenju bezbednosti novinara“, navodi se u zajedničkom saopštenju UNS-a i NUNS-a.
Prema bazi podataka NUNS-a, do sada je tokom 2022. godine zabeleženo 98 napada, pretnji ili pokušaja pritiska na novinare. Većina njih nije završila sudskim postupcima.
Međutim, Dejan Nikolić, zvani Kantar, iz Vranja na jugu Srbije u utorak je osuđen na 14 meseci zatvora zbog nasilničkog ponašanja nakon pretnji lokalnoj radio stanici OK. Još dvojica muškaraca, Bojan Tanasković i Slaviša Kocić, takođe su osuđeni na po osam meseci zbog učešća u zločinu.