Nedavna studija Švajcarskog ornitološkog instituta u kantonu Lucern pokazala je da insekti širom Evrope uglavnom preferiraju migraciju u periodima oko podneva ili sumraka. Ovo otkriće, objavljeno u naučnom časopisu „Philosophical Transactions“, ima značajne implikacije kako za zaštitu insekata, tako i za njihovo upravljanje.
Značaj razumevanja migracijskih kretanja insekata
Birgen Haest, autor studije, istakao je važnost razumevanja ovih migracijskih kretanja, posebno u kontekstu optimalnog vremena za upotrebu insekticida. Ovo bi moglo značajno doprineti efikasnijem i ekološki prihvatljivijem pristupu u borbi protiv štetočina, a istovremeno bi pomoglo u zaštiti onih vrsta insekata koji su korisni za ekosistem, poput oprašivača.

Migracijski obrasci insekata
Tokom određenih perioda godine, trilioni insekata putuju na visinama do nekoliko stotina metara i prelaze razdaljine od stotina do hiljada kilometara. „Ogromna biomasa se na ovaj način premešta,“ objašnjava Haest. Dok neki od ovih insekata pružaju ključne usluge ekosistemu poput oprašivanja biljaka, drugi predstavljaju štetočine koje ugrožavaju biodiverzitet, izazivaju značajnu ekonomsku štetu ili predstavljaju pretnju po zdravlje ljudi.
Izazovi u proučavanju migracija insekata
Istraživanje migracija malih insekata predstavlja veliki izazov. „Insekti lete visoko u vazduhu i veoma su mali,“ kaže Haest, što čini tradicionalne metode skupim i nepraktičnim za dugoročno prikupljanje podataka koji su vremenski specifični i geografski distribuirani.

Metodologija istraživanja
Za potrebe studije, istraživači su koristili radarske uređaje za snimanje insekata od marta do oktobra 2021. godine. Mreža radara postavljena je na 17 lokacija, od jugozapadne Francuske do Helsinkija. „Iznenađujuće, otkrili smo da su vrhunci migracija bili isti širom Evrope,“ rekao je Haest, što ukazuje na to da insekti verovatno koriste dnevnu svetlost kao sredstvo orijentacije.
Potencijal za dalja istraživanja
Ova studija otvara put za dalja istraživanja koja bi mogla dovesti do boljeg razumevanja kako promene u okruženju, kao što su klimatske promene, mogu uticati na migracijske obrasce insekata. Takođe, postoji potreba za razvojem novih tehnologija koje bi mogle preciznije pratiti kretanje insekata na velike daljine, što bi pružilo još dublje uvide u njihovo ponašanje i pomoć u njihovom očuvanju.