Naučnici Evropske svemirske agencije (ESA) najavljuju lansiranje revolucionarne misije koja će omogućiti stvaranje potpunih pomračenja Sunca po potrebi. Misija pod nazivom Proba-3, čiji je početak zakazan za naredne nedelje, obuhvata lansiranje para satelita u orbitu oko Zemlje, čime će se simulirati pomračenja Sunca.
Koristeći lasere i svetlosne senzore, jedan od satelita će blokirati Sunce iz perspektive drugog, čime će se stvoriti efekat pomračenja koji će trajati do šest sati. Ovaj tehnološki poduhvat omogućava naučnicima neviđenu priliku da proučavaju Sunčevu atmosferu – koronu – bez vremenskih i geografskih ograničenja, kao kod prirodnih pomračenja koja se događaju na svakih nekoliko godina.
Revolucija u solarnoj fizici
Posmatranje korone tokom prirodnih pomračenja traje svega nekoliko minuta, a vremenski uslovi često ograničavaju mogućnosti naučnika. Zahvaljujući Proba-3 misiji, ove prepreke će biti eliminisane. „Ovo je tehnologija koja obećava ne samo revoluciju u proučavanju Sunca, već i u svemirskim letovima“, izjavio je Francisko Dijego, solarni fizičar sa Univerzitetskog koledža u Londonu.
Posebno zanimljiv aspekt misije je fokus na razumevanje unutrašnje korone. Iako je površina Sunca zagrejana do oko 6.000°C, korona je iznenađujuće vruća – čak do milion stepeni, što predstavlja svojevrsni naučni paradoks.
Koronalne mase i svemirsko vreme
Ova misija nije važna samo za razumevanje Sunca, već i za bezbednost svemirskih misija. Sunčeve koronalne mase, odnosno veliki oblaci plazme koje Sunce izbacuje u svemir, mogu imati ozbiljne posledice po Zemlju, uzrokujući geomagnetne oluje koje remete satelitske komunikacije i električne mreže. Razumevanje ovih fenomena je ključno za buduće svemirske misije, uključujući planirane misije na Mesec i Mars.
Proba-3 takođe otvara vrata novoj eri svemirskih letova, gde će grupe manjih satelita zajednički simulirati jednu veliku svemirsku letelicu, pružajući uvid u brojne astronomske fenomene kao što su crne rupe, egzoplanete i gravitacioni talasi.
Ova misija je korak napred ka boljem razumevanju Sunca i njegovog uticaja na život na Zemlji, a njen uspeh mogao bi otvoriti potpuno nove horizonte u svemirskim istraživanjima