Svemirski teleskop James Webb (JSWT) snimio je prvu fotografiju planete izvan našeg Sunčevog sistema.
NASA je danas objavila da je teleskop napravio direktnu sliku “egzoplanete” nazvane HIP 65426 b, koja kruži oko druge zvezde udaljene oko 385 svetlosnih godina.
Nova planeta nije kamenit svet poput Zemlje ili Marsa, već plinski gigant koji ima otprilike šest do 12 puta veću masu od Jupitera. Svemirski teleskop James Webb uspeo je snimiti planetu kroz različite infracrvene svetlosne filtere dok je blokirao svetlost matične zvezde.
Snimanje egzoplaneta je teško jer zvezde sijaju mnogo jače od planeta koje kruže oko njih, pa ih je teže videti. Međutim, svemirski teleskop je snimio sliku, delom zahvaljujući tome što je egzoplaneta bila relativno udaljena od svog matičnog sunca.
„Pošto je HIP 65426 b oko 100 puta udaljeniji od svoje zvezde domaćina nego što je Zemlja od Sunca, dovoljno je udaljen od zvezde da Webb može lako odvojiti planetu od zvezde na slici“, saopštila je NASA.
Planeta, nazvana HIP 65426 b, stara je oko 15 do 20 miliona godina – samo ‘beba planeta’ u poređenju sa Zemljom, koja je stara 4,5 milijardi godina.
„Dobijanje ove slike izgledalo je kao kopanje svemirskog blaga. U početku sam mogla da vidim samo svetlost sa zvezde, ali sam pažljivom obradom slike uspela da uklonim to svetlo i otkrijem planetu“, rekla je Aarynn Carter, voditeljka analize slika i postdoktorski istraživač na Univerzitetu Kalifornije, Santa Cruz, piše CNN.
Izvor: https://www.itnetwork.rs/
[…] se nadaju da će slike James Webb teleskopa pomoći u boljem razumevanju Urana, posebno prstena Zeta, što je od velikog značaja za […]