TikTok, popularna društvena mreža u vlasništvu kineske kompanije Bajtdens, uskoro će se suočiti s ozbiljnim optužbama u SAD-u. Grupa od 14 javnih tužilaca iz različitih američkih saveznih država, zajedno s tužiocem iz Distrikta Kolumbija, podnela je tužbu protiv kompanije zbog navodnog narušavanja mentalnog zdravlja dece i tinejdžera.
Optužbe protiv TikToka
Prema tužbi, TikTok koristi metode koje izazivaju zavisnost kako bi privukao mlađe korisnike, svesno obmanjujući javnost o bezbednosti platforme. U tužbi se ističe da TikTok svesno ignoriše štetne efekte kompulzivne upotrebe, što rezultira problemima sa mentalnim zdravljem kod miliona američke dece i tinejdžera. U tužbi se navodi da platforma lažno predstavlja sebe kao „bezbednu“ i „prikladnu“ za mlade korisnike.
Leticija Džejms, javna tužiteljka iz Njujorka, posebno je istakla slučajeve tinejdžera koji su preminuli ili se povredili učestvujući u TikTok izazovima, kao što je slučaj 15-godišnjeg dečaka koji je poginuo zbog opasnog izazova u metrou. Džejms je naglasila da je TikTok daleko od platforme koja je bezbedna za mlade, uprkos tvrdnjama kompanije.

TikTokov odgovor na optužbe
Iz TikToka su odgovorili da su „razočarani“ tužbom i odbacili tvrdnje kao „netačne i obmanjujuće“. Kompanija je naglasila da je posvećena zaštiti mladih korisnika i istakla da redovno unapređuje svoje alate za ograničavanje vremena pred ekranom i kontrolu nad sadržajem. Ipak, tužioci tvrde da ovi alati nisu toliko efikasni kao što TikTok tvrdi.
Tužba je deo šireg pravnog napada na TikTok, koji se već suočava s pretnjom zabrane u SAD-u ako kompanija ne pristane na prodaju svojih operacija u zemlji američkoj firmi.
Šire posledice tužbi protiv tehnoloških giganata
Slične tužbe podnete su i protiv drugih tehnoloških kompanija, uključujući Metu, vlasnika Fejsbuka i Instagrama, zbog negativnog uticaja na mentalno zdravlje mladih. Države poput Teksasa i Jute već su ranije pokrenule tužbe protiv TikToka, tvrdeći da platforma narušava bezbednost dece.
Pored optužbi o narušavanju mentalnog zdravlja, državni tužilac iz Distrikta Kolumbija tvrdi da TikTok vrši neovlašćeni transfer novca koristeći svoju „virtuelnu valutu“. Federalna trgovinska komisija takođe je u avgustu optužila TikTok za kršenje Zakona o privatnosti dece, što dodatno komplikuje pravnu situaciju u kojoj se kompanija nalazi.
Dok se TikTok priprema za pravnu bitku, pitanje uticaja društvenih mreža na mentalno zdravlje mladih postaje sve važnije, a rezultati ovog slučaja mogli bi imati dalekosežne posledice na budućnost tehnoloških platformi u Americi.