Sinoć 13.02. 2023.g od 18h u Nišu, u režiji Udruženja Dan uz pomoć organizacije ”Nauči me” u DELI prostoru održana je tribina na temu ”Seksualnost kod osoba sa autizmom”.
Udruženje Dan čine roditelji dece sa autizmom , roditelji amateri i volonteri puni entuzijazma koji sve to rade punim srcem zbog svoje dece i njih samih. Predavanje bilo potpuno besplatno, drugo u nizu, za roditelje ali i za sve ostale koji rade sa njihovom decom, ne samo terapeuti nego i licni asistenti, ucitelji, skolski psiholozi. Roditelji su možda na ovom polju amateri, ali tribina je organizovana na visokom i veoma profesionalnom nivou.
U prepunoj sali tražilo se mesto više, a publika je slušala gotovo hipnotisano. Sama tema je poput tabua u okviru tabua i bilo je krajnje vreme da o ovome počne da se priča. Tribinu je otvorila Jelena Petkovic predsednica Udruzenja Dan i Bojana Pucarević docent na departmanu za socijalnu politiku i socijalni rad Filozofskog fakulteta u Nišu ispred organizacije Nauči me (koja pruža veliku podršku i bez čije pomoći ciklusi predavanja ne bi bili mogući).
Organizacija „Nauči me“ iz Niša, biće podrška Udruženju Dan, kako bi udruženim resursima doprineli da značajne teme u vezi sa brigom o deci sa invaliditetom i/ili teškoćama u razvoju budu dostupne što većem broju roditelja/staratelja. Umrežavanje i deljenje informacija doprineće da što veći broj roditelja/staratelja dobije podršku, a samim tim i što veći broj dece adekvatniju negu i ostvare svoja prava.Skupu se zatim obratila dr Biljana Stojanović, jedna od članica Udruženja Dan, zadužena za organizaciju tribine:
„Potreba za ovakvim skupom se javila jer primarnu odgovornost za seksualno obrazovanje tinejdžera sa poremećajima iz autističnog spektra imaju roditelji, a sa druge strane stručna literatura koja nam je na raspolaganju je oskudna. Zbog nerazumevanja normalnog puberteta i odsustva odgovarajućeg seksualnog obrazovanja, u zavisnosti od težine poremećaja, javljaju se neprikladna ponašanja.
Postoji i velika potreba za poboljšanjem kliničkih usluga – senzibilisano zdravstvo, a takodje i sudstvo i policija- da bi mladi sa autizmom izbegli rizike i da bi uz sve kapacitete- lične i okoline i zdravu seksualnost, prošli kroz ovaj period ka odraslom dobu. Edukacija je potrebna i za nas roditelje, zbog naše dece, počinjemo večeras, profesore Glumbiću, Tamara, naučite nas…“
Eminentni predavači su bili profesor dr Nenad Glumbić – doktor defektoloških nauka i redovni profesor na Fakultetu za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju i Tamara Đorđević – diplomirani psiholog i sertifikovani psihoterapeut kognitivno-bihejvioralne orjentacije.
Profesor Nenad Glumbić spada u red najvećih stručnjaka u oblasti autizma u našoj zemlji, više od dve decenije radi na Fakultetu za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju u Beogradu, a svoje stručno iskustvo stekao je u praksi, kroz neposredan rad sa decom.
Oblast rada: defektološka dijagnostika, oligofrenologija, diferencijalna dijagnostika dece sa autizmom, procena edukativnih potencijala dece sa autizmom i intelektualnim smetnjama, primena metoda specijalne edukacije zasnovanih na dokazima i savetodavni rad sa roditeljima dece sa autizmom. Profesor je posebno istakao da je mit da su adolescenti sa autizmom večita deca i da su aseksualna. U tom smislu treba definisati reč aseksualnost: to nije odsustvo samog seksualnog nagona, već odsustvo potrebe da se taj seksualni nagon usmeri ka drugoj osobi.
Tamara Đorđević – diplomirani psiholog i sertifikovani psihoterapeut kognitivno-bihejvioralne orjentacije ( SRABCT – Srpska asocijacija bihejvioralno-kognitivnih terapeuta).
Dodatne edukacije: TEACCH metoda, više edukacija za primenu ABA tehnika, ACT drugi nivo, ACT dece i adolescenata.
Oblast rada: rad sa decom sa PSA, psihoedukacija roditelja, autor vebinara i predavanja na temu autizma, autor i voditelj škole roditeljstva i radionica za decu.
Govorila je o metodama seksualne edukacije i tehnikama učenja kako bi se tinejdžeri sa autizmom naučili prikladnom ponašanju uz razumevanje promena koje im se dešavaju na telu i u telu, tacnije metode seksualne edukacije i tehnike učenja umesto „tehnike seksualne edukacije“.
Obzirom da je broj zainteresovanih bio jako veliki, a sama tribina bila jako uspešna u svakom pogledu očekujemo još ovakvih dešavanja od strane Udruženja Dan.