Turski parlament je dao zeleno svetlo za članstvo Švedske u NATO-u, što predstavlja značajan korak za ovu nordijsku zemlju ka pridruživanju zapadnom vojnom savezu. Ovo odobrenje dolazi nakon meseci neizvesnosti. Tri meseca pošto je predsednik Recep Tayyip Erdoğan predložio zakon o ratifikaciji članstva, parlament je glasao za njegovo usvajanje.
Očekuje se da će turski predsednik uskoro potpisati zakon. Nakon turskog odobrenja, jedina zemlja koja još uvek nije ratifikovala članstvo Švedske u NATO-u je Mađarska. Mađarski premijer Viktor Orbán je danas nagovestio napredak u ovom procesu, pozvavši švedskog premijera Ulfa Kristerssona u posetu.
Švedska je zahtev za članstvo podnela u maju 2022. godine, istovremeno s Finskom, što je označilo istorijsku promenu u švedskoj sigurnosnoj politici, podstaknutu ruskom invazijom na Ukrajinu.
Turska i Mađarska, koje imaju bolje odnose s Rusijom nego ostale članice NATO-a, iznele su svoje prigovore, usporavajući proces koji zahteva jednoglasnost svih članica. Finska se pridružila NATO-u prošle godine, ali Ankara je izvršila pritisak na Stockholm da zauzme strožiji stav prema članovima Radničke stranke Kurdistana (PKK) koji su se nalazili u Švedskoj.
Švedska je već potpisala ugovor sa SAD-om koji joj omogućava pun pristup svojih 17 vojnih baza i započela je proces integracije u NATO. Mađarska vlada je parlamentu predala ratifikaciju švedske kandidature za članstvo u NATO-u 2022. godine, ali je konačno glasanje više puta odloženo.
Iako je odluka formalno na parlamentu, snažan uticaj Orbána nad strankom Fidesz znači da je ratifikacija, praktično, u rukama premijera. Mađarski zvaničnici su ranije davali kontradiktorne izjave o švedskoj kandidaturi unutar zemlje, dok su pred zapadnim saveznicima insistirali da Budimpešta neće biti poslednja koja će dati svoj pristanak.