Danas je izvršena smrtna kazna u Singapuru nad Saridevi Djamani (45), koja je bila osuđena zbog trgovine heroinom. Ovo je prva pogubljena žena u Singapuru u poslednjih 19 godina, a njen slučaj izazvao je oštre reakcije međunarodnih grupa za ljudska prava.
Saridevi je proglašena krivom za posedovanje 31 grama heroina, što je dvostruko više od količine koja bi mogla dovesti do smrtne kazne prema zakonima o drogama u Singapuru. Nakon što je njena žalba na presudu odbijena u oktobru 2022. godine, kao i molba za pomilovanje, izvršenje smrtne kazne je realizovano danas u zatvoru Čangi.
Singapur je poznat po jednim od najstrožih zakona o drogama na svetu, prema kojima je trgovina više od 15 grama heroina ili više od 500 grama kanabisa kažnjiva smrtnom kaznom. Ovo često izaziva kontroverze i kritike međunarodnih organizacija za ljudska prava, uključujući Amnesti internešenel.
Iako singapurske vlasti tvrde da je smrtna kazna pomogla da postane jedna od najbezbednijih zemalja u Aziji, njeni kritičari ističu da je ova praksa okrutna i nehumana. Pogubljenje Saridevi je podstaklo nove pozive za preispitivanje zakona o drogama i primenu smrtne kazne u toj zemlji.
Adilur Rahman Kan, generalni sekretar Međunarodne federacije za ljudska prava, nazvao je pogubljenje „tmurnom prekretnicom“ i uputio apel singapurskoj vladi da preispita svoj pristup smrtnoj kazni i trgovini drogom.
U poslednjih godinu dana, Singapur je nastavio s pogubljenjima osuđenika za trgovinu drogom, sprovodeći smrtne kazne nad 15 zatvorenika, nakon dvogodišnje pauze zbog pandemije koronavirusa.
Međunarodna zajednica i dalje pritisće vladu Singapura da preispita svoju politiku smrtne kazne, nadajući se promeni zakona kako bi se pronašao humaniji pristup ovom pitanju.