Prema procenama stručnjaka, više od 47.000 ljudi preminulo je zbog posledica ekstremnih vrućina u Evropi tokom 2023. godine, koja je zabeležena kao najtoplija godina u istoriji merenja.
Ovi podaci objavljeni su u studiji u časopisu Natural Medicine, gde su istraživači koristili metod modelovanja kako bi došli do ovih zaključaka.
Međunarodni tim istraživača, koji predvodi Institut za globalno zdravlje iz Barselone, takođe je zaključio da se društvo do određene mere prilagodilo visokim temperaturama.
Tim je koristio podatke Eurostata o 96 miliona smrtnih slučajeva kako bi procenio koliko njih može biti povezano sa visokim temperaturama u 2023. godini, analizirajući 823 regiona iz 35 evropskih zemalja.
Prema njihovim procenama, 47.690 smrtnih slučajeva u Evropi prošle godine bilo je povezano sa ekstremnim vrućinama. Ovo je drugi po veličini broj smrtnih slučajeva otkako se takva merenja vrše od 2015. godine, s tim da je najviši broj zabeležen 2022. godine.
Istraživači su otkrili da su južne zemlje Evrope imale najviše stope smrtnosti uzrokovane visokim temperaturama. Grčka (393 smrtna slučaja na milion stanovnika), Bugarska (229), Italija (209) i Španija (175) našle su se na vrhu liste. Za poređenje, stopa smrtnosti u Nemačkoj iznosila je 76 smrtnih slučajeva na milion stanovnika 2023. godine.
Kada se posmatraju konkretni brojevi, procenjuje se da je u Italiji 2023. godine zbog visokih temperatura preminulo nešto manje od 12.750 ljudi, dok je u Nemačkoj taj broj iznosio 6376. U gotovo svim analiziranim zemljama, žene su bile podložnije smrtnim ishodima usled vrućina nego muškarci, a starije osobe su bile naročito ugrožene.