Novo objavljene studije NASA-e o misiji rovera Perseverance na Mars pokazuju da je Mars možda nekada bio dom života: Molekuli koji čine osnovu za ovo pronađeni su u “skoro svakom kamenu” u krateru Jezero.
Marsov rover Perseverance , težak oko 1000 kilograma, kotrlja se po površini crvene planete od februara 2021. i neprestano pruža nove uvide u prošlost planete. Iznova i iznova, rover i mali helikopter Ingenuiti radio podatke vraćaju na Zemlju, što istraživačima daje tragove za istoriju Marsa – i da je tamo možda nekada postojao život, takozvane biosignature. Misija spada u polje novonastale astrobiologije, koja traži život izvan naše Zemlje i drugih potencijalno nastanjivih planeta.
Nalazi stena u krateru Jezero ispitani su u tri nove studije objavljene ove nedelje. “To je neverovatno. Organsku materiju nalazimo u skoro svakoj steni“, oduševljena je geolog Abigejl Olvud iz Laboratorije za mlazni pogon u Pasadeni, „koja je odgovorna za aktivnosti Perseverance-a“, za Vashington Post .. Jedna od tri studije primećuje da su stene u krateru Jezero doživele tri različite prilike kada su došle u kontakt sa vodom. „U principu, uslovi u steni mogli su da favorizuju male kolonije mikroorganizama tokom svake faze u kojoj je voda tekla“, kaže geolog Majkl Tajs. Međutim, naučnici još ne znaju da li su tragovi biološkog porekla ili ne.
Šta se dogodilo sa Marsovim magnetnim poljem?
Istraživači pretpostavljaju da je krater Jezero nekada nastao udarom meteorita i da je kasnije bio ispunjen vodom. Međutim, nejasno je da li je to bio slučaj dovoljno dugo da se život razvije. Više detalja biće poznato tek kada prikupljeni uzorci stena budu doneti na Zemlju – a za to se na površinu Marsa mora doneti drugo vozilo koje može da izbaci uzorke u orbitu. Tamo će ih sakupiti svemirski brod i doneti na zemlju – verovatno će proći najmanje deset godina pre nego što se to uradi.