Folksvagen je nedavno najavio mogućnost zatvaranja svojih pogona u Nemačkoj, što je izazvalo veliku zabrinutost radnika i sindikata. Kompanija planira da raskine dugoročni ugovor sa predstavnicima radnika koji je na snazi od 1994. godine i koji isključuje otpuštanja do kraja 2029. godine.
Uprava Folksvagena objašnjava da su trenutni napori da se smanji broj radnika kroz programe prevremenog penzionisanja i otpremnina nedovoljni za postizanje željenih ciljeva smanjenja troškova. Kako navode, bez brzih i značajnih promena više nije isključeno zatvaranje fabrika vozila i komponenti u Nemačkoj.
Za sada se ne zna tačan broj radnih mesta koja bi mogla biti ugašena, niti koje fabrike bi mogle da budu zatvorene. Kompanija zapošljava oko 120.000 radnika u Nemačkoj. Radnički savet je već nagovestio da bi moglo da bude zatvoreno najmanje jedno vozilo i jedna fabrika komponenti.
Folksvagen nije zatvorio nijednu fabriku u Nemačkoj od osnivanja, a zatvorena je samo jedna fabrika u svetu, i to u američkom Vestmorlendu 1988. godine. Kompanija ima fabrike u nizu nemačkih gradova, uključujući Volfsburg, Hanover, Emden, Osnabrik, Braunšvajg, Salcgiter, Kasel, Cvikau, Drezden i Kemnic.
Radnički savet Folksvagena najavio je odlučan otpor planovima menadžmenta. Danijela Kavalo, šefica saveta, označila je planove kao „napad na radna mesta i kolektivne ugovore“. Sindikat IG Metall, koji predstavlja mnoge radnike Folksvagena, oštro je reagovao na planove, nazvavši ih „neodgovornim“ i poručivši da napadaju Folksvagenove fondacije.
Generalni direktor Folksvagen grupe Oliver Blume rekao je da su teške odluke neophodne zbog teških izazova sa kojima se suočava kompanija i ceo automobilski sektor. On je istakao da je evropska automobilska industrija u „veoma izazovnoj“ situaciji i da Folksvagen mora biti dosledan kako bi se izborio sa aktuelnim ekonomskim izazovima.
Folksvagen je 2023. godine pokrenuo program smanjenja troškova sa ciljem da poveća zaradu za 10 milijardi evra do 2026. godine. Međutim, sadašnje poteškoće su dodatno pogoršale situaciju, a troškovi bi sada morali da se smanje za dodatnih do četiri milijarde evra da bi se postiglo ciljano poboljšanje.
„Nepovoljne okolnosti su danas mnogo intenzivnije, tako da moramo pojačati naše napore i stvoriti uslove za dugoročan uspeh“, rekao je Tomas Šefer, šef brenda Folksvagen.
Прикажи мање