Iako se Zemlja okreće oko svoje ose brzinom od 107.826 kilometara na sat i obavlja potpunu rotaciju svakih 24 sata, ljudi ne osećaju ovaj pokret. Postavlja se pitanje, zašto je to tako, s obzirom na to da bi brzina i rotacija planete teoretski trebalo da imaju osetan efekat na nas.
Glatka rotacija kao ključni faktor: Jedan od razloga zašto ne osećamo Zemljinu rotaciju je njena izuzetno glatka priroda kretanja. Kao kada putujemo automobilom konstantnom brzinom, ne osećamo pokret ukoliko ne dolazi do promena brzine. Ovo objašnjava Stefani Dep, astronomkinja, koja navodi da, ukoliko automobil vozi konstantnom brzinom, unutrašnji osećaj je kao da ste nepomični. Slično tome, celokupno naše okruženje na Zemlji, uključujući i atmosferu, kreće se zajedno s nama, što znači da ne osećamo vazdušni otpor koji bi inače bio prisutan pri velikim brzinama.
Gravitacija kao dominantna sila: Drugi važan faktor je gravitacija, koja nas čvrsto drži na tlu i nadmašuje sve druge sile koje bi nas potencijalno izbacile iz trenutne pozicije usled rotacije Zemlje. Gravitaciono ubrzanje na površini Zemlje iznosi oko 9,8 m/s², dok je smanjenje tog ubrzanja usled rotacije Zemlje na ekvatoru minimalno i iznosi približno 0,03 m/s². Iako je to mjerljiva razlika, u poređenju sa osnovnim osećajem gravitacije, ona je zanemarljiva i stoga neprimetna.
U osnovi, naša sposobnost da ne osećamo Zemljinu rotaciju je rezultat kombinacije glatkog i konstantnog kretanja planete, kao i dominantne sile gravitacije koja nas drži vezanim za Zemljinu površinu. Ovi faktori zajedno doprinose našem osećaju stabilnosti i nepomičnosti, uprkos konstantnom kretanju naše planete kroz svemir.