Deportacija – jedna od najvećih noćnih mora svakog stranca koji se nađe u Švajcarskoj. Ova zemlja privlači ljude iz raznih delova sveta. Mnogi dolaze u Švajcarsku s nadom da će pronaći bolje mogućnosti za život, zaposlenje ili studiranje. Međutim, često se događa da usled nepoštovanja zakona ili administrativnih propisa, stranci suoče sa ozbiljnim posledicama, a najstrašnija od njih je deportacija.
Švajcarska je poznata po svojim rigoroznim imigracionim politikama i pravilima koja se strogo primenjuju na sve strance koji se nalaze na njenom teritoriju. Deportacija se smatra najekstremnijim oblikom kazne i izgon iz zemlje može imati dugoročne posledice na život pojedinca. To može rezultirati gubitkom posla, prekidom porodičnih veza, razdvajanjem od prijatelja i sveukupnom nesigurnošću.
Švajcarska je 2017. godine primenila zakon koji joj dozvoljava da protera strane državljane koji su krivi za teška krivična dela. Ovi “teški zločini” su definisani kao “za koje je propisana kazna od najmanje tri godine zatvora, uključujući ubistvo, silovanje, ozbiljan seksualni napad, nasilna dela, oružanu pljačku, kao i trgovinu drogom i ljudima”. Zanimljivo je da je “zloupotreba švajcarskog sistema socijalnog osiguranja” takođe bila uključena u kategoriju “teških” zločina.
Ovo je posebno značajno, jer naglašava da Švajcarska smatra da se ovakva zloupotreba direktno suprotstavlja njenim vrednostima poštovanja pravde i socijalne pravde. Stranci koji pokušavaju da iskoriste sistem socijalnog osiguranja, nepravedno koristeći beneficije koje im nisu namenjene, suočavaju se sa mogućnošću deportacije, što ih stavlja u dodatnu neprijatnost i nesigurnost.
Razlozi za deportaciju mogu biti raznovrsni i uključuju kršenje zakona, nelegalni boravak, nepoštovanje imigracionih propisa ili odbijanje zahteva za azil. Jedan od glavnih faktora koji doprinosi deportaciji je rad na crno, odnosno obavljanje posla bez odgovarajuće radne dozvole. Ovo je često prisutno među strancima koji su u potrazi za poslom i boljim životom, ali ignorisanje ovog zakona može imati ozbiljne posledice.
Šta se dešava ako strancu bude naređeno da napusti Švajcarsku, ali odbije da to učini?
On ili ona ima pravo žalbe na odluku kantonalnih vlasti Državnom sekretarijatu za migracije (SEM). Ako žalba bude odbijena, dobiće im datum do kada moraju napustiti zemlju. U slučaju da to ne urade, biće deportovani, što znači da će ih policija nasilno odvesti u avion ili voz koji odlaze u matičnu zemlju.
Nakon deportacije, stranac se suočava sa ograničenjima u povratku u Švajcarsku. Vreme zabrane povratka može varirati od pet do 15 godina, u zavisnosti od težine krivičnog dela i drugih okolnosti koje su dovele do deportacije. Ova zabrana povratka često ima dugoročne posledice na život stranca, ograničavajući mu mogućnosti za povratak i ponovno uspostavljanje života u Švajcarskoj.
Važno je da stranci budu svesni ozbiljnih posledica i procedura koje se primenjuju u slučaju odbijanja napuštanja zemlje. Poštovanje imigracionih propisa i zakona ključno je kako bi se izbegli takvi nepoželjni ishodi i očuvala pravna i socijalna stabilnost u Švajcarskoj.