U Ženevi je pokrenuta nova platforma koja pomaže humanitarnim nevladinim organizacijama da se zaštite od sajber napada.
„U poslednje tri godine, sajber kriminalci i akteri nacionalne države pristupili su sistemima i ličnim evidencijama, ukrali milione dolara donacija, sproveli operacije nadzora ili vodili kampanje dezinformacija protiv nevladinih organizacija (NVO)“, navodi se u saopštenju od strane Instituta CiberPeace, koji je pokrenuo platformu.
Na primer, Međunarodni komitet Crvenog krsta (MKCK) je hakovan u januaru prošle godine, kompromitujući podatke o pola miliona veoma ranjivih ljudi.
„Potreba vapi“, rekao je Stefan Duguin, izvršni direktor CiberPeace instituta, u intervjuu novinskoj agenciji Keistone-SDA. Od svog pokretanja 2019. godine, ova institucija je podržala oko 100 kompanija i nevladinih organizacija pre i tokom incidenta u oblasti sajber bezbednosti. Duguin kaže da sada želi da poveća ovu cifru deset puta do 2025. godine, a novi centar mora da okupi sve igrače „za održiva rešenja“.
Ključne oblasti fokusa biće otkrivanje, prevencija, pomoć i jačanje zaštite, na primer razvojem standarda i podsticanjem saradnje više zainteresovanih strana, navodi se u saopštenju za javnost. Institut CiberPeace kaže da je to besplatan globalni resurs za nevladine organizacije i humanitarne aktere.
„Bilo da reaguju u zoni sukoba, na prirodnu katastrofu ili sprovode razvojne programe, nevladine organizacije nemaju kapacitet da budu na prvoj liniji fronta i da odgovore na sajber pretnje“, kaže Duguin. „Centar za humanitarnu sajber bezbednost Instituta CiberPeace pruža im alate, radnu snagu i znanje za suočavanje sa pretnjom.