Ispod voda oko japanskog ostrva Jonaguni nalaze se impozantni ostaci grada za koje mnogi stručnjaci veruju da su stari 10.000 godina. Ove zapanjujuće formacije uključuju kompleksan, monolitski, piramidalni spomenik, kao i strukture koje podsećaju na ostatke dvorca, hramova, luka i stadiona, sve povezano putevima.
Masaki Kimura, morski biolog, već više od 15 godina istražuje ove strukture i veruje da su deo drevnog grada. Pretpostavlja se da su ih možda izgradili Japanci iz Jomon perioda, lovci-sakupljači koji su naseljavali otoke već u 12.000. godini pre nove ere.
Međutim, postoji i skeptičnost prema ovoj ideji. Robert Šok, profesor na Univerzitetu u Bostonu, smatra da je Jonaguni spomenik prirodni fenomen. On ističe da su ravni rubovi i terase karakteristični za pješčenjake, posebno u područjima sa mnogo grebena i tektonskih aktivnosti.
Iako je prošlo više od 16 godina od prvih izjava ovih stručnjaka, a 37 godina od otkrića spomenika, prava priroda njegovog porekla ostaje misterija. Lokalni ronilac ga je prvi otkrio 1986. godine, primetivši gotovo savršeno ravne stepenice piramide.
Neki, poput Kimure, veruju da je spomenik bio deo legendarnog pacifičkog kontinenta Mu koji je potonuo tokom velike katastrofe. Kimura navodi oznake kamenoloma na kamenu i stene oblikovane da izgledaju kao životinje kao dokaze. Takođe ukazuje na činjenicu da je region, koji je deo Tihog prstena, poznat po intenzivnim seizmičkim događajima. Istraživanje Univerziteta u Tokiju sugerira da područje pogođeno cunamijem svakih 150 do 400 godina, što bi moglo objasniti kako je spomenik potonuo.