Zašto led pluta u vodi umesto da tone na dno? To ima veze sa gustinom vode i molekularnom strukturom. Bez obzira da li su to kockice u vašem koktelu ili splav za arktičke foke, plutajući led je osnovna činjenica prirode koju možda uzimamo zdravo za gotovo.
„Plutanje leda je tako osnovna činjenica sveta da je teško zaista zamisliti kako bi svet izgledao [bez nje]“, rekao je Brent Minchew, vanredni profesor geofizike na Massachusetts Institute of Technology.
Ali ste ikada zastali da razmislite zašto led pluta na vodi umesto da tone na dno? To ima veze sa gustinom vode.
Led od vode, čvrsto stanje vode, pluta zato što je manje gust nego njegova tečna forma. Većina drugih supstanci, za razliku od toga, postaju gušće u čvrstoj fazi.
„Voda je vrlo neobična supstanca“, rekla je Klara Parkinson, bivša klimatologinja u NASA-inom Goddard Space Flight Center-u u Merilendu, za Live Science. Kockice leda plivaju zbog svoje molekulske strukture. Molekul vode (H2O) sastoji se od dva atoma vodonika i jednog atoma kiseonika. Atom vodonika i atom kiseonika dele parove elektrona, formirajući kovalentne veze. Pozitivno naelektrisanje atoma vodonika privlači negativno naelektrisan atom kiseonika druge molekule vode, a veza koja se formira između ovih molekula poznata je kao vodonična veza.
Kada voda zamrzne, ove vodonične veze formiraju kristalnu rešetku, rekao je Minchew za Live Science. Većina leda na površini Zemlje formira se ponavljajućim heksagonalnim kristalima. Unutar ove strukture rešetke postoji mnogo praznog prostora koji se puni vazduhom, rekao je Minchew, što dovodi do niže gustine leda.
Zbog toga ledenjaci plutaju u okeanu, iako su debljine između otprilike 30 i 50 metara, prema Nacionalnoj okeanskoj i atmosferskoj administraciji. To je dobra stvar, jer plutajući led omogućava život ispod zamrznute površine jezera i okeana da procveta. Da ledeni blokovi tonu, to bi bio problem za morski i vodeni život koji trenutno živi u ovim podvodnim staništima, rekla je Parkinson.
Morski led, koji pluta na površini okeana, takođe je ključan za cirkulaciju okeana, prema NASA-inom Earth Observatory-u. Kako se led izleže, morski led izlučuje so i čini vodu ispod njega izuzetno slanom i gustom. Ova gusta voda koju stvara morski led tone na dno okeana i gura duboku vodu prema površini, pomažući u cirkulaciji okeanske vode širom sveta, objasnio je Minchew.
Činjenica da led pluta može imati dubok uticaj na neke klimatske tačke preokreta. Zapadni Antarktički ledeni list je nastavak leda koji se povezuje sa kopnom i najveći je doprinosilac porastu nivoa mora na Antarktiku. Studija iz 2023. godine objavljena u časopisu Nature Climate Change predviđa da će se plutajući ledeni pokrivači koji čine Zapadni Antarktički ledeni list brzo smanjiti tokom narednog veka kako okeani postaju topliji i tope led s donje strane.
To je deo povratne sprege temperature okeana na porast nivoa mora, rekao je Minchew, „sve zbog toga što led pluta“.